Поликистоза е често срещано хормонално нарушение, което засяга яйчниците. То може да е причина за липсата на овулация. И е основен фактор за липсата на положителен тест при опити за забременяване. Не се ли открие навреме, може да забави лечението.
Има много неща, които могат да окажат негативно влияние върху цикъла и нормалната овулация. Синдромът на поликистозните яйчници (СПКЯ) е един от тях. За щастие има няколко начина, по които жената да открие дали отделя яйцеклетка всеки месец от годината.
За да бъде поставена диагнозата СПКЯ, жената трябва да има:
Благодарение на хормони, секретиращи се в мозъка, започва менструалният цикъл. Те карат фоликула в яйчника да нараства и впоследствие от него да се отдели яйцеклетка. Става дума за фоликулостимулиращият (FSH) и е лутеинизиращият хормон (LH). Първият стимулира узряването на яйцеклетката. Вторият задейства овулацията или освобождаването на яйцеклетката.
При жените с поликистоза не всеки месец има узряване и отделяне на яйцеклетка, която може да бъде оплодена. Вместо това те се натрупват по яйчниците. Някои ги наричат кисти. В тези случаи има производство на излишни андрогени (мъжки хормони), което възпрепятства овулацията.
СПКЯ се среща при 5-10 % от жените в репродуктивна възраст и е една от водещите причини за стерилитет и безплодие. Тъй като няма единствен тест или изследване, чрез който да се постави категорично диагнозата, лечението при много пациентки се забавя. Ако жената няма поликистоза, то трябва да търси консултация с репродуктивен специалист, за да открие защо не може да зачене.
Наличието на редовна менструация е един от признаците за овулация. За да увеличите максимално шанса си за забременяване, трябва да я изчислите правилно. А това става по следните начини:
В кръвта ви може да бъдат открити повишени нива на LH, които се покачват точно преди овулацията. Затова много лекари насрочват изследвания на своите пациентки точно преди стартиране на опити или трансфер при ин витро лечение. Жените със СПКЯ са склонни да имат високи нива на въпросния хормон в кръвта.
Друг начин, чрез който да определите дали сте овулация. Може да определите температурата си рано сутрин, когато сте още в покой. Между един и три дни след овулацията, вашата базална телесна температура ще се покачи с един градус. Това става поради прилив на хормона прогестерон. За да бъде точен резултатът и не останете подведени, използвайте дигитален термометър веднага след ставане от леглото.
Тя се променя драстично по време на всеки цикъл. В неговото начало обикновено тя е по-суха, след което се разводнява. С наближаване на овулацията достига консистенция на суров яйчен белтък.
За целта трябва да си насрочите преглед при гинеколог, който би отхвърлил или потвърдил, че имате поликистоза. Шийката също преминава през промени по време на месечния цикъл. Дори и да не сте в лекарския кабинет, ако бръкнете с пръсти и я усетите, то вашата овулация наближава.
Използването на гореспоменатите начини помага да определите правилно вашата овулация. Така може да уцелите така наречения фертилен прозорец, когато е най-добре да правите секс за зачеване. Обикновено той започва пет дни преди и около ден след предполагаемата овулация.
Ако имате нередовен цикъл, правите опити за бебе и не сте сигурни дали имате овулация, то се нуждаете от помощ. Прегледът и разговорът с гинеколог ще ви помогнат да увеличите шансовете си за зачеване. Понякога е нужно малко, за да се регулира цикълът. При всеки е строго индивидуално колко време ще мине, за да се появят двете черти на теста. Преглед с ултразвук, снемане на подробна медицинска история за състоянието, евентуално и някои хормонални изследвания, са нещата, които лекарят прави, за да види дали има редовна овулация.
Колко време ще ви отнеме да забременеете със СПКЯ, зависи от много фактори. Основният е колко често имате овулация, какво е цялостното здраве на вас и партньора ви. Синдромът на поликистозните яйчници причинява хормонални промени, които водят до нередовен цикъл и пречат на овулацията. Но с правилното лечение тези препятствия могат да се преодолеят в рамките на шест месеца или малко повече.
Етимологията за възникване на състоянието, засягащо женските яйчници, не е установена. Затова и няма лечение, което е ефикасно на 100% при всяка жена. Най-важното е да се диагностицира поликисто, за да стартира лечение навреме. Най-често лекарите предписват лекарства като Летрозол или Кломид (кломифен), които помагат за овулацията. Друго важно е да се поддържат здравословно тегло и добра физическа активност. Регулиране на хормоните също е от особена степен.
Проучване установява, че 80% от пациентките, на които е предписан кломифен, имат овулация и около половината от тях могат да забременеят в рамките на шест цикъла.
Този текст има информативен характер и не замества консултацията с вашия лекар.