0,00лв. 0

Количка

Нямате артикули в кошницата.

кистите пречат ли за зачеване

Могат ли яйчниковите кисти да попречат на зачеването?

Кистите на яйчниците е широко разпространен проблем при жени с редовен цикъл и овулация. Той влияе на способността на яйчника да произвежда качествени яйцеклетки. Това е причина за по-трудно, но не и невъзможно забременяване по естествен път.

Пo-голяма част от кистите на яйчниците да са напълно безвредни. Ала не бива да се подценяват. Може да са свързани със здравословни проблеми, които намаляват плодовитостта при жените.

Киста на яйчника – какво представлява?

Най-просто казано, кистата е торбичка, пълна с течност. Такива има не само в яйчниците. Но намирайки се там, тя пречи на отделянето на зряла яйцеклетка, която да бъде оплодена. Лечение за нея има стига да бъде открита навреме. Особено, ако двойката прави опити за бебе.

Има и така наречените функционални кисти, които се образуват като продукт от овулацията.

OvaBoost®

Подобрява качеството на яйцеклетката.

Два вида кисти, които се свързват с овулацията:

Фоликуларни кисти

Те се образуват, когато вместо да освободи яйцеклетката, фоликулът остава непокътнат и така насърчава растежа на кистата в него.

Кисти на жълтото тяло

Наричат се още лутеални кисти и понякога се образуват след овулация. Обикновено, след като яйцеклетката се освободи, фоликулът се свива в маса от клетки, известни като жълто тяло. То произвежда хормони, за да се подготви за следващия цикъл. Лутеалните кисти се образуват, когато вместо да се свие, фоликулът се запечата отново и вътре се натрупа течност.

При бременните жени кистите на жълтото тяло са изключително важни. Те произвеждат хормона прогестерон, който е особено важен за първите 8-10 седмици от развитието на един ембрион.

И двете кисти обикновено са безвредни и изчезват в рамките на 1-3 месеца. Не е необходимо винаги лечение.

Кои кисти са най-тясно свързани с безплодието?

Когато говорим за проблеми със зачеването, има няколко вида кисти, на които трябва да се обърне внимание. В действителност не самите те затрудняват забременяването по естествен път. Просто трябва да се наблюдават, защото са симптоми за по-сериозни заболявания, които водят до безплодие. Например:

Ендометриоза

Тя, например, може да причини кисти на яйчниците. Тя е сериозна пречка за зачеване. Най-вече защото нейното диагностициране не може да бъде открито с години. Заболяването се появява, когато ендометриална тъкан започне да расте на места извън матката. В резултат на това има наличие на кисти на яйчниците, известни като „ендометриоми“. Те се наричат още ендометриоми, като могат да варират по размер и често са пълни с кръв.

Ендометрозата е тясно свързана с безплодието. Тя протича със силни болки преди и по време на цикъл, както и обилно кървене, придружено с големи съсиреци. Тъй като не може да се открие на обикновен преглед при гинеколог, нейното откриване може да трае дълго. Понякога жената търси причината за проблемното забременяване другаде и дори не подозира, че има ендометриални кисти.

Проучвания сочат, че жените с дори леки случаи на ендометриоза имат само 2-4% шанс да забременеят всеки месец. При здравите този шанс се увеличава на15-20% шанс за здрави жени). Данните показват, че често безплодието се дълги на едновременно ендометриоза, намален яйчников резерв или възпаление/конкретни анатомични особености.

Синдром на поликистозните яйчници (PCOS)

Той се дължи на хормонален дисбаланс, който води до кисти на яйчниците. Поликистозата, както още го наричат, засяга плодовитостта в по-висок процент от почти всяко друго състояние (освен възрастта). При PCOS яйцеклетките, които започват да се развиват по време на овулация, никога не узряват достатъчно, за да настъпи тя. Така че нито една от тях не се освобождава от яйчника. Незрелите фоликули, всеки от които съдържа незряла яйцеклетка, след това карат яйчника да стане „поликистозен“, изпълнен с тези малки кисти.

Хроничната липса на овулация променя нивата на хормоните, които играят важна роля в процеса на овулация. А Синдромът на поликистозните яйчници често се свързва с по-високи нива на мъжки хормони, известни като „андрогени“. В случаите на жени със заболяването. По-скоро основният проблем е, че жените с поликистоза нямат овулация. А тя е от съществено значение за естественото забременяване.

Могат ли кистите на яйчниците да имат други странични ефекти?

По-големите или множествените кисти могат да имат други странични ефекти или симптоми. Например подуване на корема, необходимост от по-често уриниране, натиск или болка в таза или необичайно вагинално кървене. След откриване, ако кистата не изчезне от само себе си за няколко месеца, може да причини дискомфорт. Например болка или кървене. Тогава лекарят може да назначи операция по нейното отстраняване.

При усукване на яйчниците се появяват по-големите кисти. Ако този проблем не се коригира своевременно с операция, може да доведе до загуба на яйчник/ците.

Що се отнася до доброкачествени кисти, има алтернативно лечение. То включва хормонален контрол на раждаемостта – хапчета, поставяе на вагинален пръстен, инжекция или пластир. Тяхната цел е да предотвратят овулацията и намалят риска от поява на нови кисти.

Съвет от екипа на FertilAid.bg:

Злокачествените (ракови) кисти са много рядко срещани при млади жени. A при останалите, стига да бъдат открити навреме и наблюдавани, обикновените не винаги пречат на забременяването по нормален път. Ако имате някакви оплаквания като силна болка преди или по време на цикъл, по-обилна менструация, анемия, то е добре да се обърнете към гинеколог. Може да имате ендометриоза, която налага по-специфично лечение.

Този текст има информативен характер и не замества консултацията със специалист.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

      Помагаме на българските двойки да заченат.
      © 2025 Fertilaid.bg. Всички права запазени

      Възползвайте от 10% отстъпка при първата си поръчка като се абонирате за нашия бюлетин!

      Получавайте последни новини, ексклузивни оферти и полезни съвети директно в пощата си.
      Please enable JavaScript in your browser to complete this form.