0,00лв. 0

Количка

Нямате артикули в кошницата.

Начало » Асистирана репродукция » Сурогатно майчинство – най-важното по темата
сурогатно майчинство

Сурогатно майчинство – най-важното по темата

Сурогатно майчинство – какво представлява и позволено ли е у нас? Нека дадем повече яснота по темата, която касае все повече българки. Когато една двойка не може да има дете по естествен път, прибягва до асистирана репродукция. В много случаи, ако жената не е заченала нормално, се стига до ин витро. Ако и това не доведе до успех, тя може да се обърне към майка, която да износи нейното бебе. Но този вариант е свързан с някои важни условия. И според българското законодателство не е възможен в пределите на страната ни. За щастие, има много държави, в които този вид “дейност” е разрешена.

Въпросният термин, който ползваме за така нареченото заместващо майчинство, произлиза от латинската дума “surrogātus”. Тя означава заместник/заместител.

Да имаш дете от друга жена, която 9 месеца да износи твоя ембрион получен чрез изкуствено оплождане, е сложен процес. Затова двойките, които са готови на тази стъпка, трябва да са добре информирани. Има и вариант да ползват донорски материал, при който детето няма да е генетично свързано с тях.

Какво е сурогатно майчинство?

Заместващото майчинство е, когато жена се съгласи да износи бременността на друго лице/лица. В много страни това е възможно, когато има взаимна уговорка, която се документира пред закона. След раждането на бебето, биологичният родител дава попечителството и настойничеството на предвидения родител/родители. За целта е необходимо изпълнението на няколко основни стъпки. Те са както чисто медицински, така и правни.

Кои са основните лица, свързани със сурогатството?

Сурогатна или заместваща се нарича майката, която се съгласява да носи бременността за сметката на друга. Поръчител/възложител може да бъде самотна жена, която няма партньор; бездетна двойка от мъж и жена или пък двама мъже/две жени… След като сурогантаната майка роди, гореизброените, например, стават законни родители на бебето.

Не само изборът на майката, в чиято утроба ще расте бебето, е от значение. Има други хора, които трябва да бъдат взети под внимание преди подписването на договора. Те са:

  • партньор или деца на сурогатната майка;
  • предвиденият родител/и други деца;
  • донори на яйцеклетки или семеннна течност и техните семейства.
FH PRO за жени прозрачен фон

FH PRO® за жени

Подготовка на жената към успешно зачеване чрез инвитро или по естествен път.

Кога се налага сурогатно майчинство?

Всяко заместващо майчинство позволява на жени да имат дете, ако не могат да заченат или не искат да забременеят поради ред причини. Например кариера, липса на време, промяна във фигурата и други. В повечето страни по света този вид майчинство е достъпно само за хора, които не могат да имат потомство по естествен път. Останалите причини са чисти егоистични и стават за отделна тема.

Жена може да ползва услугите на сурогатна майка, ако:

  • има проблем с матката или тя е била отстранена;
  • има здравословни проблеми, които могат да доведат до твърде рискова бременност;
  • е преживяла многократни спонтанни аборти (не може да задържи бебето след зачеване);
  • не е обвързана или има друга сексуална ориентация;
  • има неуспешно ин витро със собствени или донорски яйцеклетки.

Сурогатно майчинство – видове

Основната теория, занимаваща се със заместващото майчинство, разграничава два основни подвида. Това са:

Традиционно сурогатство

Тук сурогатната майка зачева със собствена яйцеклетка, а не такава, предоставена от възложителя. Тя се опложда със сперматозоидите на предвидения родител – чрез инсеминация или ин витро оплождане (IVF). Понякога инсеминацията може да стане и по естествен път. И в двата случая бебето е биологично свързано със сурогата.

Традиционното сурогатно майчинство е законно в много страни по света, съответно забранено в други. Предпочитано е най-вече от хетеросексуалните двойки, които по ред здравословни причини не могат да имат дете по естествен път. Когато за зачеването се използват сперматозоиди на определен мъж (бащата), детето е генетично свързано с него. Ако се взема семенна течност на донор, детето не е генетично свързано с никого от определените родители. Ала остава генетично свързано със заместващата майка.

Гестационно заместващо майчинство

Тук до бременност се стига след като в матката на сурогатната майка (“генетична носачка”) се прехвърля ембрион/ни. Той/те са получен/и чрез яйцеклетката и семенната течност на възложителя (бъдещите родители). Това става чрез методите на асистирана репродукция.

Тъй като яйцеклетката не идва от сурогатната майка, тя няма генетична връзка с бебето. Този вариант допада на много двойки, които искат детето им да носи техните гени. И е най-разпространеният в много държави в чужбина.

Подвидове гестационно сурогатство

В зависимост от начина на получаване на ембриона, има няколко вида на получаване на ембриона, който да се постави на жената, която ще го износи. Общото между тях е това, че детето не е генетично свързано със сурогатната майка.

Ембрион, създаден със сперма от потенциалния баща и яйцеклетка на потенциалната майка

Тук детето ще е генетично свързано с бъдещите родители. Ембрионът е с генетичния материал на биологичните родители – сперматозоидите на бащата и яйцеклетката на майката.

Ембрион със семенна течност от потенциалния баща и донорска яйцеклетка

Тук бебето ще има само гените на бащата. Ембрионът, използван за заместващо майчинство, се получава чрез сперматозоидите на бащата и донорска яйцеклетка. Тоест не се ползва тази на сурогатната майка.

Сурогатно майчинство с ембрион, създаден с яйцеклетка на потенциалната майка и сперма от донор

Детето бива заченато чрез генетичния материал на майката и сперматозоидите на донор. Само майката има генетична връзка с бебето.

Донорски ембрион, ползван за забременяване на заместваща майка

При този вариант се стига до имплантирането на донорски ембрион. Той се получава след ин витро процедура, при която се ползва материал от донор. Детето не е генетично свързано с бъдещите родители.

Видове споразумения за заместващо майчинство

Независимо дали ще има традиционно или гестационно сурогатство, едната страна се съгласява да плати на другата за извършената “услуга”. Във всяка държава има различни регулации и закони за това.

Алтруистично сурогатство

Това означава, че на сурогатната майка не се плаща за износване на бременността. Бъдещият/те родител/родители, които са така наречените възложители, трябва да платят разходите на сурогатната майка, свързани с бременността. Тази дейност е законна в много страни. В други пък финансовата част е далеч по-голяма и отива към другия подвид. Свързана е с фирма-посредник на услугата, адвокати и други, които помагат за извършването й.

Комерсиално сурогатно майчинство

Комерсиално се нарича това, при което на сурогат се плаща определена сума за услугата. Това става в допълнение към възстановяването на всички разходи, свързани с бременността. Този вид заместващо майчинство е забранено на някои места и позволено в други.

И при двата вида се сключва официално споразумение за сурогатство, обикновено преди започване на процеса.

Разрешено ли е заместващото майчинство в България?

Преди няколко години известна певица призна, че е ползвала сурогатна майка, за да се сдобие с дете. Тогава се заговори, че най-вероятно е заплатила на майка от Украйна да износи детето й. Причината е, че у нас заместващото майчинство е забранено. А в съседната ни държава има специални центрове, където украинки “предлагат утробите си под наем” срещу заплащане. В страни като Германия, Франция, Австрия, например, сурогатството също е незаконно.

Въпреки някои предложения за поправки в Семейния кодекс, страната ни е твърде далеч от въвеждането на услугата, при която майка може да износи дете на друга напълно легално. Това принуждава някои българки да се ориентират към Гърция. Кипър, Русия, Украйна и други. Ако властите у нас докажат договорка за сурогатно майчинство, то заместващата майка я грозят определени санкции. Например лишаване от свобода за период от 1 до 6 години, както и глоба в размер от 5000 лева до 15 000 лева. Посредниците на хората, които искат дете могат да се сдобият с глоба от 3 000 лева, както и да влязат в затвора за поне 2 години. При извършване на деянието повторно наказанието може да бъде лишаване от свобода до 3 години и глоба в размер от 4 000 лева.

Сурогатното майчинство извън България във факти

Все още няма единен регистър на децата, родени чрез сурогатство в чужбина. В много публикации в чуждестранни медии обаче се говори за големи суми пари, които някои двойки са готови да дадат, за да може друга жена да износи бъдещото им дете. Това се превръща в печеливш бизнес за много хора.

Ето няколко любопитни данни за сурогатството извън пределите на България:

Заместващото майчинство е забранено в съседна Турция, Испания, Португалия, Норвегия, Швеция, Германия, Австрия, Франция, Швейцария, Италия и Унгария.

В страни като Великобритания, Дания, Ирландия, Белгия, Гърция и Израел, е разрешено да не се заплаща за сурогатно майчинство. Но това зависи от договорката между двете страни.

В държави като Тайланд, Индия, Грузия, Беларус, Полша, Южна Африка, Казахстан, Русия, Украйна и други, жени директно предлагат онлайн или чрез агенция-посредник, да станат заместващи. В повечето случаи желаят определена сума пари, както и заплащане на разноските по бременността отделно.

Интересно е, че във всеки щат на САЩ има различни закони за сурогатството, а не единен. В Украйна пък една жена може да припечели 20 000 долара, ако износи и роди дете на друга.

Този текст има информативен характер и не замества консултацията със специалист.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

      Абонирайте се за нашия бюлетин и получете 10% отстъпка при първа поръчка
      Помагаме на българските двойки да заченат.
      © 2025 Fertilaid.bg. Всички права запазени

      Възползвайте от 10% отстъпка при първата си поръчка като се абонирате за нашия бюлетин!

      Получавайте последни новини, ексклузивни оферти и полезни съвети директно в пощата си.
      Please enable JavaScript in your browser to complete this form.