Фталатите са органични съединения от групата на естерите, масово използвани като пластификатори – химически вещества, които придават гъвкавост и издръжливост на много от пластмасовите изделия. Фталатите присъстват навсякъде около нас – в домовете, офисите, болниците, градините, колите. Тъй като не са част от химическата структура на пластмасите, при стареенето им фталатите постепенно се освобождават в околната среда. Фталати се откриват във въздуха, както и в много храни и напитки – предимно мляко, масло, месо. Степента на излагането на човешкия организъм на фталатите от околната среда се измерва лесно – чрез концентрацията им в урината.
През 2015 година1, учени от университета в Лунд (Швеция) откриват в мъже от общата популация, че колкото по-голяма концентрацията на фталати в урината, толкова по-ниска е подвижност на сперматозоидите им.
Още по-скорошно проучване от 2018 установява, че излагането на фталати намалява подвижността на сперматозодите посредством негативен ефект върху процесите на метилирането на спермалната ДНК.
Астенозооспермията е едно от честите отклонения в спермограмата на мъже, страдащи от безплодие.
Референции: