Може ли процесът на стареене на яйцеклетките да бъде забавен или обърнат напълно? Отговор на този въпрос дават учени от Еврейския университет в Йерусалим. Те използват антивирусни лекарства и вдъхват надежда на много жени по света, че ще имат повече шансове за зачеване.
Екипът ползва животински (миши) и човешки материал, като забавя процеса на стареене на яйцеклетките. Данните от неговия експеримент са публикувани в списанието Aging Cell.
Според изследователите, те успешно за променили механизма на стареене на яйцеклетките чрез въпросните антивирусни препарати, които са използвали при мишки и хора.
Както знаем, не е нужно една жена да е стигнала 40-годишна възраст, за да има намален яйчников резерв и влошено качество на яйцетклетките. Това може да се случи още на прага на 30-те години, в зависимост от определени генетични фактори. Когато има твърде голямо колчиество увредено ДНК, те не могат да узреят, нито да бъдат оплодени.
При генетична манипулация, екипът успява да вмъкне два гена в ДНК на яйцеклетки на мишки. След което имплантираните гени произвеждат ензими, които предотвратяват веригата от събития, водеща до увреждане на самото ДНК и стареене на яйцеклетките.
„В рамките на едно десетилетие се надявам, че ще можем да увеличим фертилността сред по-възрастните жени, използващи антивирусни лекарства“. Това каза Майкъл Клутщайн, ръководител на Лабораторията за изследване на хроматина и стареенето към Факултета по дентална медицина в Еврейския университет в Йерусалим.
Според доклада, благодарение на успешното откриване на един от процесите на стареене, яйцеклетката може да узрее и се оплоди нормално. Ако вируси или части от вируси бъдат освободени и активирани в яйцеклетки на по-възрастни, тогава може би антивирусните лекарства биха могли да предотвратят този процес и произтичащите от него щети, обяснява още екипът.
Женският фертилитет зависи от няколко основни фактора. Това са яйчниковият резерв; състоянието на матката и маточните тръби; баланса на хормоните в тялото, някои наследствено предавани болести и други. Ако при една двойка, която прави опити за бебе, няма положителен резултат след 6 месеца до една година, тя трябва да направи допълнителни изследвания и потърси консултация с репродуктивен специалист.
Клинични и хормонални изследвания (проверка нивото на фоликулостимулиращ хормон (FSH), естрадиол (E2), инхибин Б и антимюлеров хормон (AMH) ), стимулационни и ултразвукови тестове, както и биопсия на яйчниците, са основните методи за определяне на яйчниковия резерв и качеството на яйцеклетките.
Този материал има информативен характер за стареенето на яйцеклетките. Ако не сте изследвалия вашия яйчников резерв или имате проблеми със зачеването, то потърсете репродуктивен лекар..