Прогестерон и прогестин са два хормона, имащи важна роля за женския организъм. Те са със сходни имена и влияят на менструалния цикъл и способността за зачеване. Но имат ли разлика помежду си? И кой е по-значим за репродуктивното здраве?
Прогестеронът (Progesterone) спада към групата на стероидните хормони. Те се наричат още „прогестогени“ и имат действие, подобно на естествения хормон прогестерон. От своя страна прогестините са синтетични хормони или група лекарства, които са със сходни свойства на гоореспоменатия полов хормон.
„И да и не“ е отговорът на този въпрос. Докато стероидният хормон се произвежда в женското и мъжкото тяло, прогестинът (Progestine) е синтетичен химикал. Той прилича на други по това, че имитира ефектите на Progesterone върху тялото. Често влиза в състава на някои медикаменти.
На аптечния пазар съществуват „естествени“ или „биоидентични“ прогестеронови лекарства. Това определение е донякъде неточно. Лекарствата с прогестерон се синтезират от растителен химикал, наречен диосгенин. Той се открива в растението див ямс. В допълнение към създаването на половия хормон за използване при контрол на раждаемостта, диосгенинът влиза в употреба за синтезиране на други стероидни хормон. Например кортизон, прегненолон и Progesterone.
Гестоген, прогестоген или прогестаген са други наименования, които може да срещнете, ако търсите информация за прогестин. Той е част от група лекарства под различна форма, които се използват за симптоматично лечение на ендометриоза. Според изследвания медикаментът е по-евтин и безопасен от GnRH-антагонистите и даназола, предписвани при въпросната диагноза. Освен това някои са по-подходящи за по-продължителен прием.
Всеки месец тялото на жената произвежда прогестерон след овулация. Това задвижва втората половина на менструалния цикъл, подготвяйки матката за имплантация. Ако яйцеклетката е оплодена, тялото освобождава още повече от половия хормон, за да поддържа плода по време на бременност. Той гарантира растежа на матката и предотвратява преждевременните контракции, които водят до спонтанен аборт.
Мъжете произвеждат по-малко количество Progesterone. Той има важна роля за развитието на семенната течност, поддържа нивата на тестостерон и други функции на тялото. За разлика от него известно количество прогестин може да попадне в тялото чрез прием на лекарства. Той не се появява по естествен начин в тялото.
Когато нивата на прогестогена в тялото на човек са високи, той може да:
Нередовен цикъл, тревожност, главоболие и депресия са страничните действия при липсата на стероидния хормон в тялото. Друго нещо, което се наблюдава е проблеми със забременяването. При мъжете пониженото количество на прогестагена води до потискане на либидото, депресивни мисли, увеличен апетит, отпадналост, повече телесни мазнини.
През 50-те и 60-те години на миналия век се появяват два вида прогестеронови лекарства. Те бележат ранния етап на развитие на противозачатъчните хапчета. Едни от тях са със синтетичните хормони или прогестогени. Направени са, за да действат подобно на известния полов хормон, но всеки сам по себе си има различен ефект. Ето защо се използват при лечението на различни състояния.
Обичайната употреба на лекарствата, подобни на Progesterone, е за лечение на нередовен цикъл, включително аменорея и необичайно кървене. Някои други включват:
Както стана ясно, прогестин често се предписва при ендометриоза. Но лекарствата с него намират употреба и при други здравословни проблеми. В някои случаи те са по-ефикасни, докато в други пациентите могат да се лекуват и с медикаменти с прогестерон. Например такива, помагащи за намаляване на неприятните симптоми при менопауза.
Страничните ефекти и на двата хормона са сходни. При приема им е важно да се следват указанията за дозиране. Само така може да се избегнат потенциално сериозни нежелани реакции.
Ето кои са най-често срещаните проблеми при приема на прогестин и прогестерон:
Днес биоидентичните прогестерони се използват широко при различни репродуктивни проблеми. На пазара се предлагат от хапчета до кремове, които ги съдържат. Но все още няма достатъчно изследвания за това колко са ефикасни.
Прогестинът често се предписва при топли вълни, раздразнителност, загуба на костна маса и други проблеми при менопауза. По-популярни от него обаче са прогестероновите кремове и добавки без рецепта. Приемът на прогестини при това състояние на средната възраст крие някои рискове. Например сериозни нежелани странични ефекти като кръвни съсиреци и сърдечни проблеми.
Прогестинът се използва по-често от прогестерона в различни форми на контрол на раждаемостта, включително хормонална спирала, хапчета или инжекции, предотвратяващи забременяване. Наличието на прогестин, например, сгъстява слузта на шийката на матката, така че сперматозоидите да не могат да влязат, за да оплодят яйцеклетка. Той също така удебелява лигавицата, контролирайки кървенето и понякога може да спре овулацията.
Някои прогестини се смесват с естрогени, за да се получат комбинирани противозачатъчни хапчета. Те предотвратяват зачеване като пречат на овулацията. Но тези хапчета имат и странични ефекти като образуване на кръвни съсиреци при жени над 35 години, особено пушачки.
Жените все повече търсят базирани на прогестини хапчета, инжекции и спирали за контролиране или спиране на менструалното кървене. Това показва скорошно проучване. Според него въпросните хормони често се ползват и за лечение на Синдром на поликистозни яйчници (СПКЯ). Въпреки това, поради широката наличност на биоидентични прогестерони на пазара, много хора разчитат на прогестеронови кремове без рецепта. И така се опитват да регулират своя нередовен цикъл.
Прогестинът и прогестеронът са два вида стероидни лекарства, използвани за лечение на менструални проблеми, симптоми на менопауза, проблеми с плодовитостта и други. Те имат подобни имена, но прогестин е синтезиран химикал, който действа подобно на естествения прогестерон в тялото. Докато прогестероновите лекарства се произвеждат от растения. Те също действат подобно на прогестерона в тялото.
Видът на прогестероновото лекарство, което можете да използвате, зависи от вашите нужди. Ето защо, ако имате един от гореспоменатите проблеми, е добре да се обърнете към вашия гинеколог. Той ще ви назначи подходяща терапия.
Този текст има информативен характер и не замества консултацията със специалист.