Хиперстимулация на яйчниците е рядко на сериозно усложнение на рутинната овариална стимулация, която съпътства повечето процедури по асистирана репродукция.
Симптоми, лечение и превенция
Разпознаването на симптомите, характерни за синдрома на овариална хиперстимулация (хиперстимулация на яйчниците) в ранен етап е от ключово значение за предотвратяването на усложнения. Синдромът на овариална хиперстимулация обикновено е лек, но може да се превърне в опасен за живота. Ранното разпознаване на симптомите, комбинирано с внимателното наблюдение на лечебния цикъл от вашия лекар, може да намали рисковете от сериозни усложнения.
Симптомите, свързани със синдрома на овариалната хиперстимулация са потенциален страничен ефект от лекарствата за фертилитет, особено при инжекционни (гонадотропини), приемани по време на лечебен цикъл тип IVF. Между 20% до 33% от жените, преминаващи през IVF лечение, страдат от синдром на хиперстимулация на яйчниците. Въпреки това, повечето от тези случаи са леки —умерените случаи се срещат при между 3% и 6% от пациентите, а тежките случаи се срещат при по-малко от 1% от тях.
Симптомите, свързани със синдрома на овариалната хиперстимулация, може да възникнат докато приемате Clomid, както и други лекарства за безплодие, но това е рядкост.
Причини за симптомите на синдрома на овариалната хиперстимулация:
Известно увеличение на яйчниците е нормално по време на лечение с лекарства за фертилитет. При синдрома на овариалната хиперстимулация яйчниците се пълнят с течност, което създава опасност, тъй като тази течност може да изтече в областта на корема и гръдния кош, което да доведе до по-тежки усложнения. Течността не идва от самите фоликули. По-голямата част идва от кръвоносните съдове, които са „пропускливи“ поради веществата, които се отделят от яйчника.
Симптоми, свързани със синдрома на овариалната хиперстимулация:
Синдромът на хиперстимулация на яйчниците може да се появи само след настъпване на овулация. Симптомите могат да се появят няколко дни след овулацията или след извличането на яйцеклетка за IVF лечение. Има и възможност да не се появят симптоми до седмица или повече след месечната овулация.
Леките симптоми включват:
- Подуване на корема;
- Диария;
- Леко гадене;
- Лека болка или дискомфорт в областта на корема;
- Леко наддаване на тегло.
По-сериозните симптоми включват:
- Световъртеж;
- Ускорен пулс;
- Бързо наддаване на тегло, повече от 4-5 килограма за от 3 до 5 дни;
- Силна болка в корема;
- Силно подуване на корема;
- Силно гадене;
- Недостиг на въздух;
- Проблеми с уринирането.
Ако имате леки симптоми, трябва да се свържете с вашия лекар възможно най-скоро, за да може той или тя да наблюдава ситуацията. Ако изпитвате някой от сериозните симптоми, обаче, трябва незабавно се свържете с вашия лекар.
Рискови фактори:
Някои жени са изложени на по-висок риск от развитие на синдрома на хиперстимулация на яйчниците от други. Вашият лекар трябва да вземе предвид тези фактори, преди да започне цикъла на лечение.
Рискът от развитие на синдрома на хиперстимулация на яйчниците може да е по-висок, ако:
- Имате PCOS (Синдром на поликистозните яйчници);
- Вие сте на 30 или по-малко години;
- Вашите нива на AMH са високи;
- Имате история със синдром на хиперстимулация на яйчниците;
- Вие сте с поднормено тегло.
Предписването на по-ниски дози хормони или използването на алтернативни протоколи за лечение може да намали риска от появата на това състояние. Вашият лекар може също така да следи по-внимателно цикъла ви, въпреки че синдромът на хиперстимулация на яйчниците може да се появи само след овулация, но има признаци, за които вашият лекар може да следи, които да показват, че във високата рискова група.
Например, ако яйчниците ви развият „твърде много“ фоликули в отговор на лекарствата за плодовитост или нивата на естрадиол се покачват бързо, това може да означава, че рискът от развитие на синдрома на хиперстимулация на яйчниците по време на този цикъл е висок.
Вашият лекар може да отмени курса ви на лечение
Такова решение може да бъде взето, ако се прецени, че рискът за развитие на синдрома на хиперстимулация на яйчниците е висок. Ако преминавате през IUI курс, това може да означава отмяна на инсеминацията. Половият акт също не е препоръчителен. Ако се подлагате на IVF, всички оплодени ембриони от курса на лечение могат да бъдат замразени и запазени за употреба в бъдеще.
Една от причините за прекратяване на курса на лечение е, че ако забременеете, възстановяването от синдрома на хиперстимулация на яйчниците може да отнеме повече време. Бременността може дори и да го влоши.
Друго действие, което вашият лекар може да предприеме, е да отложи овулацията ви с няколко дни. Той може да предпише GnRH, който ще предотврати естествения прилив на LH в организма, предотвратявайки или забавяйки овулацията. Вашият лекар също така може просто да отложи прилагането на hCG тригера – лекарство за плодовитост, което предизвиква овулация.
Забавянето на овулацията с няколко дни може да намали риска и тежестта от развитие на синдрома на хиперстимулация на яйчниците, без да намали сериозно шансовете ви за успешна бременност.
Възможни редки усложнения:
Отмяната на курса на лечение може да бъде много разочароваща за вас. Може да се изкушите да имате полов акт въпреки инструкциите на вашия лекар. Така ще пропилеете курса на лечение, не го правете.
Синдромът на хиперстимулация на яйчниците може да бъде опасен и дори животозастрашаващ. Ако развиете тежък случай и забременеете, рискът от спонтанен аборт също може да бъде по-висок.
Някои от възможните усложнения на синдрома на хиперстимулация на яйчниците включват:
- Опасни кръвни съсиреци (обикновено се появяват в краката);
- Смърт (изключително рядка);
- Затруднено дишане;
- Натрупване на течност в белите дробове или корема;
- Бъбречна недостатъчност;
- Загуба на плода;
- Разкъсана киста на яйчника;
- Усукан яйчник (яйчникът става толкова тежък, че се усуква от собственото си тегло).
Профилактика и лечение:
Вашият лекар трябва да наблюдава реакцията на тялото ви към лекарствата за плодовитост чрез кръвни изследвания и ултразвук. Бързо нарастващи нива на естроген или ултразвук, който показва голям брой средни фоликули, са всички възможни индикатори за риск от синдром на хиперстимулация на яйчниците.
Ако развиете лек случай на синдром на овариална хиперстимулация, вероятно няма да имате нужда от специално лечение.
Ето някои неща, които можете да направите у дома, за да се почувствате по-добре:
- Не пийте алкохол или напитки с кофеин като кафе, кола или енергийни напитки с кофеин;
- Не се пренапрягайте; успокойте се, докато се възстановите;
- Пийте много течности, около 10 до 12 чаши на ден;
- Напитките с електролити са добър избор;
- Вдигнете краката си. Това може да помогне на тялото ви да се отърве от излишната течност;
- Сексът трябва да се избягва, докато не се почувствате по-добре. Сексуалната активност може да увеличи дискомфорта ви и в най-лошия случай може да доведе до изтичане или разкъсване на кисти на яйчниците;
- Вземете болкоуспокояващи (без рецепта);
- Въпреки че не трябва да се пренапрягате, трябва да поддържате лека активност. Пълната почивка на легло може да увеличи риска от някои усложнения.
Референции:
Namavar Jahromi B MD, Parsanezhad ME MD, Shomali Z MD, et al. Ovarian Hyperstimulation Syndrome: A Narrative Review of Its Pathophysiology, Risk Factors, Prevention, Classification, and Management. Iran J Med Sci. 2018;43(3):248-260.