Сред темите, застъпени на тазгодишния Конгрес по стерилитет и репродуктивно здраве (07-10.03.2019 г.), присъстваше и тази за медицинското състояние на майката, предвиждаща ин витро процедура. Нейното цялостно здраве е от особено значение както за успешното забременяване с помощта на асистираните репродуктивни технологии, така и за износването и раждането на здрав и жизнеспособен плод.
Обект на днешната статия са основните медицински състояния, които биха могли да повлияят позитивно или негативно върху успеха на ин витро процедурите. Репродуктивните специалисти на Конгреса изтъкнаха като най-важни:
Затлъстяването е тенденция, която се наблюдава в световен мащаб. Освен вредна за здравето, като цяло, все по-често се доказва и негативното ѝ въздействие върху ефективността на ин витро и други АРТ процедури.
Затлъстяването създава риск от:
В САЩ, 66% от жените и 75% от мъжете страдат от наднормено тегло или от затлъстяване. 50% от тях са жени в активна репродуктивна възраст, а 17% от тях са деца.
В Австралия, нивата на затлъстяване са се повишили с 2,5 % за период от 20 години (1980-2000 г.) Днес жените с наднормено тегло са около 30%, а тези, страдащи от затлъстяване – около 22%.
В Дания жените с наднормено тегло са около 30%, докато при мъжете процентът достига до 50%, във възрастова група 25-44 години.
Резултати от бременност, настъпила след ин витро процедура, при жени, страдащи от затлъстяване:
По данни от направеното проучване, най-голямо е негативното влияние на затлъстяването върху млади жени, на възраст под 25 г.
Специалистите, провели проучването, представено на Конгреса, съветват да повишите физическата си активност през деня до минимум 150 минути седмично.
Дори да нямате повече време, което да отделите за раздвижване, не се тревожете! Макар на пръв поглед да са малко, тези 150 минути ще доведат до видими резултати. Важно условие е те да бъдат съчетани със здравословно хранене и по-малко стрес в ежедневието. Бихте могли да се постараете да приемате между 500 и 1000 кcal по-малко от обичайното всеки ден, за оптимални резултати.
20% от жените-участници в проучването спазват този режим в продължение на малко повече от година и намаляват телесното си тегло средно с 10%. Той се прилага като опит за терапия, предхождаща ин витро процедура.
През периода на провеждане на проучването, лечението на жените-участници включва:
Бариатричната хирургия е алтернативно лечение на болестното затлъстяване. Тя е подходяща в случаите на драстична загуба на тегло. Би могла да спомогне за възстановяване на редовната овулация, понижаване на серумните андрогени и подобряване на сексуалната фукнция.
Имайте предвид, че е препоръчително евентуална бременност да се отложи поне с година след бариатрична хирургия. Причината е, че след операцията е възможно да са налице евентуални дефицити на важни хранителни вещества поради драстичното понижаване на телесното тегло на жената.
Затова е необходима правилна преценка за хранителнта диета, към която да се премине в следоперативния период. Важно е тя да бъде богата на микронутриенти, които да възстановят здравословния баланс на веществата в организма.
Преди втория триместър, плодът се снабдява с щитовидни хормони от майката през плацентата. Затова и нормалната функция на щитовидната жлеза е изключително важна.
Нарушената щитовидна функция се свързва с:
Тиреоидният автоимунитет също се свързва с възможен риск от аборт. Субклиничен хипотироидизъм би могъл да се свързва с неблагоприятен изход в хода на самото раждане или спонтанен аборт.
Здравословните граници на TSH са < 4-5 mIU/L, но най-често <2.5 mIU/L при 95% от представителите на населението, които не страдат от заболяване на щитовидната жлеза. Въпреки това, нивата на хормона в тялото намаляват през първия триместър на бременността поради hCG тиротропиновата хормонална активност. Имайте предвид този факт, ако правите изследвания на TSH през този период.
Левотироксин натрий притежава същата функция като главния хормон, който отделя щитовидната жлеза. Това е и причината медицинските специалисти все по-често да прибягват до включването му в лечението на пациенти с такъв тип заболяване. Проучване в САЩ доказва, че за периода 2007-2014 г. броят на рецептите за Левотироксин натрий се повишава от 97 млн. на 120 млн.
Все пак, имайте предвид, че TSH е хормон, чувствителен към болести, прием на медикаменти и други външни фактори. Това е и причината, поради която в някои случаи нивата му в организма могат спонтанно да се нормализират.
Обърнете внимание, че прекомерният прием на Левотироксин натрий би могла да предизвика аритмия, Ангина пекторис или загуба на костна тъкан. Винаги се консултирайте с медицински специалист за периода на лечение и препоръчителната дневна доза!
Високото кръвно налягане по време на Конгреса, бе разгледано в контекста на многоплодните бременности и забременяването след имплантация на размразени ембриони.
Повече информация за представените данни и резултатите от проведените през изминалата година ще откриете в статията ни за успеваемостта на ин витро и други АРТ процедури. С всички тях се запознахме на тазгодишния Конгрес по стерилитет и репродуктивно здраве.