Липсата на една от двете функциониращи маточни тръби е предпоставка за по-трудно забременяване. Ала според лекарите няма повод за тревога, стига да има няколко важни фактора. Просто зачеването ще отнеме повече време.
Бременност с една фалопиева тръба е напълно възможна, стига жената да е здрава и няма по-сериозен репродуктивен проблем. Около 85% от жените, които са в оптимална възраст за бременност (22 – 28) и които имат само една тръба, зачеват бебе в рамките на 2 години последователни опити. Това става дори след извънматочна бременност, просто двойката трябва да се въоръжи с търпение.
Двете фалопиеви тръби при жената служат за прехвърляне на зрялата яйцеклетка от яйчника до матката. По пътя тя среща семенната течност на мъжа и бива оплодена. Дори и да липсва една от тръбите, другата може да изпълнява двойна функция. Затова шансовете за зачеване са големи.
Има много жени с два яйчника и една маточна тръба, които успяват да забременеят. И това може да стане повече от веднъж. Киста на яйчниците, ендометриоза, хидросалпингс (запушване на тръбите) или нарушения в съединителната тъкан, са основните причини, водещи до отстраняване на единия от двата яйчника или маточните тръби.
Както знаете, възрастта има значение, когато става въпрос за качеството на яйцеклетките и забременяване. Така че, ако жената е на 40 и повече години, по-трудно може да види двете чертички, пробвайки по естествен път.
Когато жената е на 35 или повече години и все още не може да забременее, трябва да направи консултация с репродуктивен специалист. Може да има запушване на маточните тръби или се наложи отстраняване, което забавя плановете за бебе.
В почти всички случаи, когато жената има редовен менструален цикъл, не бива да се притеснява. Ако има цикъл приблизително на всеки 21 до 35 дн, това означава, че овулира редовно.
В случаите на нередовна менструация, това е знак, че нещо не е наред и е по-добре да се потърси мнението на специалист. Освен стрес и хормонален дисбаланс, има още много неща, които влияят негативно на цикъла.
За да установите дали имате редовна овулация, е добре да си водите записки всеки месец. Например да изтеглите специално приложение и записвате първия и последния ден от менструацията. Така след няколко месеца ще съберете статистика кога е вашия фертилен прозорец.
Ако вече сте наясно, че една от тръбите ви не функционира нормално, то трябва да я отстраните. А другата може да бъде проверена отново – чрез цветна снимка или изследване с пяна. След като се установи, че е здрава и няма запушвания, може да стартирате опитите. Важно е да знаете, че дори частично запушване може да намали шансовете за зачеване. И същевременно да увеличи риска от извънматочна бременност.
Може би не знаете, че фалопиевите тръби са подвижни и активни части от вашия репродуктивен тракт. Когато една от тръбите е повредена, другата може да се премести към противоположния яйчник и да „вземе“ налична яйцеклетка.
Всички съществуващи здравословни проблеми или известни фактори за безплодие, съчетани с неправилно функционираща или липсваща тръба, могат да попречат на зачеването. Затова, ако след 6 месеца или година няма положителен тест за бременност, трябват по-сериозни прегледи или изследвания. Например, дори лека ендометриоза може да доведе до увреждане и намали шансовете за зачеване.
Запушените фалопиеви тръби не винаги налагат лечение. Има много проблеми, засягащи маточните тръби, които могат да бъдат лекувани чрез лапароскопия. Така че, само защото имате запушена или неправилно функционираща тръба, не означава, че сте на еднопосочен път към лечението на безплодиетo.
Този текст има информативен характер и не замества консултацията със специалист.