къса лутеална фаза

Къса лутеална фаза – причина за безплодие

Къса лутеална фаза или тази, която е дълга 8 или по-малко дни, може да причини безплодие. Обикновено типичната продължителност на тази част от цикъла е от 11 до 17 дни. Стане ли така, че те да намалеят, това допринася за проблеми със зачеването.

С първия ден от последния цикъл започва фоликулната фаза. При нея един от яйчниците се подготвя за отделянето на яйцеклетка от фоликула. Когато това стане, се случва овулацията. Точно след нея, в последната част от цикъла, настъпва лутеалната фаза. Тя трае от 11 до 17 дни, като тогава тялото се подготвя за евентуална бременност.

По-кратка лутеална фаза, известна още като дефект на лутеалната фаза, е проблем, с който се сблъскват доста жени. В резултат на него те по-трудно могат да забременеят. Затова и този период от цикъла има особено значение за репродуктивните функции.

Къса лутеална фаза – какво я причинява?

Кратка е тази, която е с продължителност от 8 или по-малко дни. Хормонът прогестерон е от съществено значение за имплантирането и успешната бременност. Поради това кратката лутеална фаза може да допринесе за безплодие.

Когато има дефект на лутеална фаза, тялото не отделя достатъчно прогестерон. Съответно лигавицата на матката не се развива правилно. Това затруднява имплантирането на оплодената яйцеклетка в матката.

При бременност след овулация късата лутеална фаза може да доведе до ранен спонтанен аборт. А за да не се случи това, трябва маточната лигавица да е достатъчно дебела. Едва тогава ембрионът може да се прикрепи добре и рискът от загубата му е по-малък.

Кратката лутеална фаза може да се дължи и на недостатъчност на жълтото тяло. Ако то не отделя достатъчно прогестерон, лигавицата на матката може да се отдели преди оплодената яйцеклетка да се имплантира. Това може да причини по-ранен менструален цикъл.

FH PRO™ за жени

Подготовка на жената към успешно зачеване чрез инвитро или по естествен път.
*Опаковка 180 капсули, едномесечен курс

FH PRO жени етикет

Кои са причините за дефект на лутеалната фаза?

Тя се причинява от нисък прогестерон и най-честите причини за това могат да бъдат:

  • ендометриоза;
  • Синдром на поликистозните яйчници (СПКЯ);
  • нарушения на щитовидната жлеза
  • затлъстяване
  • анорексия
  • прекомерно физическо натоварване
  • стрес, стареене
  • анорексия.

Симптоми на къса лутеална фаза

Ако последната фаза от вашия цикъл е сравнително кратка, трябва да отидете на лекар. Понякога много жени дори не подозират за този проблем. А той затруднява зачеването.

Основните симптоми при по-кратка лутеална фаза са:

  • по-рано настъпване на цикъла от обикновено;
  • зацапване между менструациите;
  • невъзможност за забременяване;
  • спонтанен аборт.

Как да откриете, че вашата лутеална фаза е по-къса?

Ако не можете да забременеете, откриването на основната причина е първата стъпка към подобряване на шансовете за зачеване. Добре е да посетите репродуктивен специалист. Той има различни подходи, за да определи дали зачеването се бави заради дефект на лутеалната фаза или някакъв друг проблем.

Ако не можете да забременеете, откриването на основната причина е първата стъпка към подобряване на шансовете за зачеване. Добре е да посетите репродуктивен специалист. Той има различни подходи, за да определи дали зачеването се бави заради дефект на лутеалната фаза или някакъв друг проблем.

Първите изследвания, които специалистът ще назначи, са проверяване на фоликулостимулиращ хормон (FSH), лутеинизиращ хормон, прогестерон. Може да се наложат и някои други, както и провеждането на ендометриална биопсия. По време на нея се взема малка проба от лигавицата на матката и се изследва под микроскоп. Също така се препоръчва и ултразвук на таза.

Има ли лечение при по-кратка лутеална фаза?

В много случаи лечението на причината е от ключово значение за подобряване на плодовитостта. Например, ако кратка лутеална фаза е резултат от екстремни упражнения или стрес, намаляване нивото на активността и понижаване на стреса могат да доведат до нормална.

Приемът на добавки с човешки хорионгонадотропин (hCG), който е хормон на бременността, също се препоръчват при по-къса лутеална фаза. Това може да помогне на тялото да секретира по-високо ниво на хормона прогестерон. И така да накара матката да се развие добре, за да се случи имплантацията.

Някои лекари изписват лекарства като кломифен цитрат, който стимулира яйчниците да произвеждат повече фоликули и да освобождават повече яйцеклетки.

Съвет от екипа на FertilAid.bg:

Колкото по-рано потърсите помощ от лекар, за да диагностицирате основната причина за липсата на положителен тест за бременност, толкова по-скоро можете да започнете лечение. Ако не можете да заченете повече от шест месеца, потърсете репродуктивен специалист. Може да откриете, че именно късата лутеална фаза е проблемът.

Този текст има информативен характер и не замества консултацията с лекар.

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Кошница
Scroll to Top