Гонадотропините, познати още като гонадотропни хормони, са пептидни хормони, които регулират функцията на яйчниците, при жената, и тази на тестисите, при мъжа. Тъкмо по тази причина, те са от важно значение, не само за нормалното развитие на половата система, но и за нормалното протичане на процесите на овулация и сперматогенеза.
Към тази група спадат фуликулостимулиращия хормон (FSH), лутеинизиращия хормон (LH) и човешки хорион-гонадотропин (hCG). Засега ще оставим настрана hCG, тъй като той има по-специфични функции и синтез, и ще се фокусираме върху първите два – FHS и LH, поради особената им важност в диагностиката и лечението на репродуктивните проблеми.
Синтез на фоликулостимулиращ хормон (FSH) и лутеинизиращ хормон (LH)
FSH и LH са част от ключовите регулаторни хормони, секретирани от предния дял на хипофизата. От своя страна, тяхното производство се регулира от друг хормон, наречен гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH), който се произвежда в хипоталамуса.
Гонадотропините се секретират чрез пулсиране – при пулсиращо освобождаване на GnRH. Обичайно, нискочестотните пулсове водят до освобождаване на фоликулостимулиращ хормон (FSH), докато високочестотните – стимулират освобождаването на лутеинизиращ хормон – LH.
- При мъжете, честотата на пулсовете на GnRH са почти еднакви и не подлежат на изменения.
- Обратно, при жените, тези пулсове са различни по време на целия менструален цикъл. Честотата е най-висока непосредствено преди настъпване на овулацията.
Макар да е само един-единствен хормон, GnRH играе особено важна роля както в женската, така и в мъжката репродуктивна система. Той контролира растежа на фоликулите, редовното настъпване на овулация, поддържането на жълтото тяло, по време на самата овулация при жените, и мъжката сперматогенеза.
[fl_builder_insert_layout slug=”cta-продукти-жени-мъже”]
FSH и LH – Дефиниция
Макар и FSH, и LH да спадат към групата на гонадотропините, тяхното действие не е едно и също. Въпреки това, те се допълват един с друг, като по този начин успешно поддържат доброто репродуктивно здраве както на жената, така и на мъжа.
Фоликулостимулиращ хормон – FSH
Фоликулостимулиращият хормон (FSH) е отговорен за регулирането на нормалния растеж, сексуално развитие и репродуктивно здраве. Както стана ясно, той изпълнява важна роля както при мъжете, така и при жените.
- Що се отнася до жените, производството на фоликулостимулиращ хормон – FSH, стимулира отделянето на естрогени в кръвта. Така подпомага производството на женските полови хормони, оказва влияние върху образуването на фоликулите и производството на яйцеклетки. Най-високо е нивото на FSH преди настъпването на овулация.
- Що се отнася до мъжете, фоликулостимулиращият хормон подпомага здравословното протичане на сперматогенезата. Благодарение на него, мъжките полови клетки зреят и се превръщат в сперматозоиди. За разлика от променливите нива на FSH при жените през отделните фази на менструалния цикъл, при мъжете те са относително постоянни.
Лутеинизиращ хормон – LH
Подобно на фоликулостимулиращия хормон, и лутеинизиращият хормон (LH) присъства както в мъжкото, така и в женското тяло. При жените той подпомага секрецията на прогестерон, а при мъжете – на тестостерон.
При жените, в периода след настъпване на овулацията, остатъците от яйчниковите фоликули формират жълто тяло. Тази втора част от месечния цикъл е позната още като лутеална фаза. Тогава LH започва да действа активно, за сметка на FSH.
Фоликулостимулиращ хормон и лутеинизиращ хормон – Действие
Действието на двата хормона – FSH и LH наистина играе роля както за женското, така и за мъжкото репродуктивно здраве. Въпреки това, при мъжете количествата, в които се синтезират двата хормона почти не се изменят, след отминаването на пубертета. Те се произвеждат в необходимите количества за правилното протичане на сперматогенезата.
Обратно, при жените, съотношението между FSH и LH е променливо през отделните фази на месечния цикъл.
Действие на FSH и LH при жената
Менструалният цикъл при жената се разделя на две основни фази – фоликуларна и лутеална фаза. Както подсказват и наименованията им, в първата фаза по-основно действие има фоликулостимулиращият хормон, а във втората – лутеинизиращият хормон. Двете фази са с приблизително еднаква продължителност, около 14 дни.
Фоликуларна фаза
Синтезът на гонадотропин-освобождаващия хормон (GnRH) в хипоталмуса, стимулира отделянето на FSH и LH. От своя страна, те подпомагат синтеза на естрогени и прогестерон в яйчниците. Фоликулостимулиращият хормон подпомага производството на естрадиол. С помощта на двата хормона, фоликулите започват своето развитие.
В края на фоликуларната фаза, нивата на фоликулостимулиращ хормон и лутеинизиращ хормон се покачват. Малко след фактическото им покачване настъпва и най-фертилният период от месеца – овулацията.

Лутеална фаза
След отминаването на овулацията, настъпва лутеалната или пост-овулаторна фаза. Налице е разкъсан яйчников фоликул, който се превръща в т. нар. жълто тяло. Тук активно е действието на лутеинизиращ хормон – LH, който стимулира самото жълто тяло да произвежда както обилни количества прогестерон, така и известни количества естроген. Задачата на двата синтезирани хормона е да подготвят женското тяло за имплантиране на оплодената яйцеклетка.
С повишаването на нивата на прогестерон и естроген, нивата на FSH и LH намаляват. В случай, че яйцеклетката не е оплодена, настъпва менструация, а с нея се поставя началото и на следващия менструален цикъл.
Внимание!
Обърнете внимание, че с напредването на времето, жената се приближава към периода на менопауза. Към този момент, яйчниците функционират все по-слабо до момента, в който спират да поддържат репродуктивна дейност. В този период, нивата на FSH и LH отново се покачват.
Действие на фоликулостимулиращ хормон и лутеинизиращ хормон при мъжа
FSH се свързва със Сертолиевите клетки при мъжа, като стимулира тяхната дейност. Те играят ключова роля в процеса по узряване на мъжките полови клетки и образуването на здрави сперматозоиди, годни за оплождането на яйцеклетката. От друга страна, LH стимулира Лайдиговите клетки на тестисите. В тях се секретират мъжките полови хормони, най-важният от които е тестостеронът.
При мъжете, нивата на фоликулостимулиращ хормон са относително постоянни и непроменливи след отминаването на пубертета. Той подпомага дейността на тестисите в производството на сперматозоиди.
Действието на FSH се подпомага от това на LH. Лутеинизиращият хормон стимулира производството на необходимите количества тестостерон, като така допълнително подпомага производството на сперматозоиди.
Изследване на FSH и LH
Изследването на фоликулостимулиращ хормон и лутеинизиращ хормон обичайно се назначава от специалист по репродуктивно здраве. То е необходимо, когато са налице някакви съмнения за репродуктивен проблем както при мъжа, така и при жената.
Най-често, съвместното изследване на FSH и LH се назначава в няколко случая.
Назначаване на изследване
- Определяне на възможна причина за безплодие при мъжа или безплодие при жената
- Установяване на женския яйчников резерв
- Установяване на възможна причина за понижен брой сперматозоиди при мъжа
- Установяване на възможна причина за нередовен месечен цикъл и нередовна овулация
- Оценка на състоянието при жени, страдащи от Синдрома на поликистозните яйчници
- Диагностициране на ранен пубертет при младите момичета под 9 години или момчета под 10 години, както и на закъснял пубертет
- Оценка на дейността на хипофизната жлеза и хипоталмуса и установяване на евентуално нарушение – както при жените, така и при мъжете.
Назначаване на съпътстващи изследвания
В допълнение към изследването на FSH и LH, Вашият лекар би могъл да Ви насочи към изследване на:
- Естроген
- Прогестерон
- Тестостерон.
- Антимюлеров хормон
По този начин, ще получите по-пълна представа за съотношението на хормоните в своето тяло и правилното им секретиране.
Провеждане на изследването на фоликулостимулиращ хормон и лутеинизиращ хормон
Провеждането на изследването на FSH и LH би могло да установи наличието на някакъв проблем и да Ви насочи към правилния начин за неговото лечение.
Подготовката за изследването не изисква по-специални грижи, но при жените в активна репродуктивна възраст е препоръчително то да се извърши в определен период от месечния цикъл. Повече информация, с оглед индивидуалния случай, ще можете да получите от своя лекар.
Обърнете внимание, че приемът на някои медикаменти, особено такива с хормонално действие, биха могли да окажат влияние върху резултатите от изследването на FSH и LH. Поради тази причина, е възможно да получите насоки за преустановяване на приема им за определен период преди насрочената дата за провеждане на изследването.
В заключение…
Надяваме се, че успяхме да Ви уверим във важната роля на фоликулостимулиращия и лутеинизиращия хормон! Бихме искали отново да напомним, че редовната профилактика и навременната консултация с репродуктивен специалист ще Ви помогнат за по-скорошното установяване на евентуален проблем.
Правилното диагностициране е крачка напред към справянето с трудностите в хода на опитите за зачеване! Ние сме насреща, ако имате нужда от съвет или консултация!
Референции
Raju GA, Chavan R, Deenadayal M, et al. Luteinizing hormone and follicle stimulating hormone synergy: A review of role in controlled ovarian hyper-stimulation. J Hum Reprod Sci. 2013;6(4):227–234. doi:10.4103/0974-1208.126285