Хиперпролактинемия може да е причина за безплодие при една двойка. Характеризира с по-високи нива пролактин в кръвта. Проблемът не е сериозен, но води и до други усложения. Така превръща опитите за бебе в същинско предизвикателство.
Твърде високите нива на пролактин се срещат при по-малко от 1% от общото население. Най-честата причина за хиперпролактинемия е пролактиномът. Това е вид доброкачествен тумор, освобождаващ пролактин. Неговата честота е около 30 на 100 000 при жените и 10 на 100 000 при мъжете.
Секретиран от хипофизната жлеза, пролактинът е отговорен за производството на кърма след раждането на бебето, въпреки че има много други функции. Затова жените, родили наскоро, имат необичайно високи нива на пролактин, дори и когато не кърмят. Обикновено нивата на пролактин са ниски при мъжете и при некърмещите и небременните жени.
Хиперпролактинемията най-често засяга хора на възраст под 40 години. Вероятността за повишеният пролактин е много по-голяма при жените отколкото при мъжете. Заболяването предизвика различни симптоми и при двата пола. Те са:
При жените симптомите включват промени в менструацията, които не са свързани с менопаузата, като нередовен цикъл или липса на цикъл (аменорея). Също така болка или дискомфорт по време на полов акт заради вагинална сухота. Докато при мъжете общите симптоми за хиперпролактинемия са еректилна дисфункция; ниски нива на тестостерон; увеличена тъкан на гърдите (гинекомастия).
Балансът на репродуктивните хормони е отговорен за фертилитета и забременяването. Когато някои са извън норма, шансовете за зачеване намаляват. Затова преди опити винаги се пускат контролни изследвания.
Хиперпролактинемията може да доведе до нередовна овулация и да повлияе на качеството на лутеалната фаза. Също така и върху втората половина на менструалния цикъл, което намалява плодовитостта. Твърде многото пролактин инхибира секрецията на фоликулостимулиращия хормон (FSH). Хормонът стимулира узряването на яйчниковите фоликули. Без FSH няма овулация, а с липсата й е невъзможно забременяването.
По-високите от нормалните нива на пролактин по време на бременност могат да увеличат риска от спонтанен аборт, въпреки че връзката не е добре установена.
Хиперпролактинемията протича с:
Понякога няма известна причина за хиперпролактинемия, но при повечето жени състоянието се причинява от едно (или повече) от следните:
Чудите се дали хиперпролактинемията има лечение? На първо място е важно да откриете причината за нейната поява. Затова вашият личен лекар може да ви насочи към кръвни изследвания. Понякога се налага и ЯМР на хипофизната жлеза, за да изключи възможността за малко доброкачествено образувание.
Пролактин, TSH (Тиреотропен Хормон) и FT 4 (свободен Т4) са основните неща, които да изследвате, давайки кръв в лабораторията.
Този текст има информативен характер и не замества консултацията при специалист.