Хипоспермия е състояние при мъжете, за което те дори не предполагат. Поискат ли да имат потомство, откриват, че то може да намали шансовете за зачеване. И не се ли лекува навреме, може да доведе до репродуктивни и други проблеми.
При хипоспермия се наблюдава необичайно малък обем на еякулата. Нейното количество зависи от здравословното състояние и физическата активност на мъжа. По данни на Световната здравна организация, когато има под 1,5 ml сперма, говорим за въпросната диагноза. Тя е свързана с безплодие при представителите на силния пол. Но е различна от олигозооспермия (с нисък брой сперматозоиди).
Хипоспермия – симптоми
Средното количество изхвърлена сперма при еякулация варира между 1,5 ml и 6 ml. Еякулатът се състои от различни видове течности, включително и семенна, която съдържа сперматозоидите. И когато той е минимален, говори за въпросното състояние. А то често е свързано с намалено сексуално удовлетворение при еякулация.
Какви са причините за хипоспермия?
Най-различни състояния и аномалии могат да доведат до нисък обем на еякулата, откриващ се чрез спермограма. Ако мъжът е претърпял операция или има травма заради конкретни усложнения, води до репродуктивни проблеми. Генетични заболявания и вредни навици на живот също са рискови фактори.
FertilAid® за мъже
Повлиява всички спермални показатели.
*Опаковка 90 капсули, едномесечен курс
Ето основните причини за хипоспермия:
- Ретроградна еякулация – спермата се връща обратно в пикочния мехур по време на еякулация;
- Липса на семенни съдове или семепровод – вродена причина;
- Обструкция на еякулационния канал – придобита или вродена;
- Запушване на семенните съдове;
- Ниско производство на тестостерон – заради хормонални аномалии;
- Стрес;
- Голям период на въздържание;
- Токсини от прекомерна консумация на алкохол.
Хипоспермия – как въздейства на мъжкото здраве?
Намаленият фертилитет на мъжа е основен проблем, произтичащ от хипоспермия. А когато една двойка иска да има дете, той се отразява и на психиката. От друга страна, състоянието е свързано с намалено удоволствие при секс – друг негативен фактор за връзката.
Мъжете с този проблем мога да имат ниско самочувствие. А то определено пречи при общуването с жени. Особено, ако все още нямат половинка. Понякога и липсата на положителен тест за бременност допринася за това пациентът да се чувства зле.
Хипосермия – какво е лечението?
В зависимост от причината, има различни подходи за лечение на хипоспермия. Най-лоша е прогнозата, ако мъжът има и олигозооспермия – честа причина за безплодие при силния пол. И в двата случая, консултацията със специалист е изключително важна.
Променете някои свои навици
Първото нещо, което може да направи една двойка, докато чака консултация за въпросното състояние. Ако то е открито в самото начало, промяната в начина на живот ще се отрази добре. Но всичко зависи от общото състояние на мъжа.
Поддържането на здравословен начин на живот може да доведе до значително подобрение в количеството на спермата. Приемането на определени храни, богати на протеини и цинк, избягването на алкохола и цигарите, са от решаващо значение при хипоспермия.
Фармакотерапия
Ако става дума за хипоспермия, причинена от инфекция или възпаление, лекарят може да ви даде някои медикаменти. Те могат да се комбинират и с някои добавки, за да се увеличи обема на спермата. Когато е поставена диагноза ретроградна еякулация, лекарят назначава и по-сериозно лечение.
Хирургична намеса
Когато при хипоспермията има ретроградна еякулация (среща се рядко) или запушване на еякулационните канали, може да се стигне до операция. Тя и други механични препятствия, пречат на проходимостта на семенните канали. Но резултатът от интервенцията не е обнадеждаваш. Понякога се прилага трансуретрална резекция на еякулационните канали при запушване или операция за коригиране на проблема в шийката на пикочния мехур.
Двойката трябва да знае, че преди хирургията за ретроградна еякулация, се изследват сперматозоиди от урината, събрана непосредствено след еякулацията.
Съвет от екипа на FertilAid.bg:
Хипоспермия не означава, че двойката не може да има деца. Може да се стигне до изкуствено оплождане. Но преди това трябва да се потърсят и други причини за мъжки инфертилитет. Според това какви са те, може да се предприеме противовъзпалителна терапия, физиотерапия и други. Приемът на витамини А, В, Е, Ф 12, както и други добавки, също са от значение.
Този текст има информативен характер за въпросното състояние при мъжете. Той не може да замести консултацията ви със специалист.