Миомите (маточни фиброиди), са анормални неракови образувания на матката. Представляват нещо като възли от мускулна и фиброзна тъкан, която почти никога не прераства в рак. Срещат се сравнително често при жени в репродуктивна възраст. Mакар да са напълно безобидни, трябва да се проследяват, защото могат да повлияят на успеха на една ин витро процедура.
Обилно кървене; болезнен цикъл; болка в таза; дискомфорт по време на секс. Това са основните симптоми, които жените изпитват при наличие на миоми. Развивайки се в или по стените на матката, те не винаги биват забелязани при обикновен гинекологичен преглед. Това забавя диагностиката, както и лечението в много случаи, някои от които изискват оперативна намеса.
Рискови фактори
Няма ясна причина за образуването на миомите в матката. Но лекарите смятат, че има няколко основни рискови фактора за това. Те са:
Възраст
Най-много жени в репродуктивна възраст имат маточни фиброиди. Те се появяват между края на тийнейджърството и ранната менопауза. Преди пубертета или настъпването на менопаузата може да се срещнат изключително рядко.
Хормонален дисбаланс
Хормоните в човешкото тяло са отговорни за множество процеси в него. Понякога при по-високо ниво на естроген и прогестерон се появяват миоми. Състояния, свързани с хормонален дисбаланс, например Синдром на поликистозните яйчници, също повишават риска от миоми.
Затлъстяване
Повечето килограми и безразборно хранене може да са причини за затлъстяване и наднормено тегло. Те от своя страна са предпоставка за проблемно забременяване. Причината е, че мастните клетки произвеждат повече естероген.
Вредни навици
Хранителният режим, употребата на алкохол и цигари, също могат да допринесат за развитието на миома в матката. Смята се, че пълноценното хранене, богато на плодове и зеленчуци, действа превантивно. И обратното.
Правите опити за зачеване?
Продуктовата гама на FertilAid® е насочена към увеличаване на шансовете за забременяване по естествен път или чрез асистирана репродукция. Изберете една от опциите отдолу, за да разгледате продуктите.
Миома и безплодие – имат ли връзка?
Маточните фиброиди могат да повлияят на плодовитостта по няколко начина, включително:
- Да блокират фалопиевитетръби, което пречи оплодената яйцеклетка да слезе в матката;
- Променят формата на шийката на матката, което може да повлияе на количеството сперматозоиди, които ще навлязат в матката;
- Променят формата на матката, която може да попречи на движението на сперматозоидите или ембриона;
- Променят дебелината на маточната лигавица, което пречи на имплантирането на ембриона;
- Намаляват притока на кръв в маточната кухина, което може да повлияе на способността на ембриона да се имплантира или да се развие.
Миома и IVF лечение
Когато бебето се бави повече от 6 месеца или година, може да се наложи инвитро (IVF). При него оплодената яйцеклетка се имплантира в матката на жената и след две седмици тя може да провери чрез кръвен тест дали е бременна. Но преди да се случи това тя трябва да се увери, че нейната матка е в отлично здраве. Има ли миома/и, то те могат да променят нейната форма, което влияе негативно и на притока на кръв към органа. Всичко това е от особено значение за успешния финал на една бременност инвитро.
Ако репродуктивните специалисти установят, че жената има миома и тя е по-голяма на размери, може да назначат оперативното й отстраняване. Това става чрез хистероскопия, която се прави под пълна упойка. Едва след това стартират IVF лечение и предприемат трансфер на ембриони.
Обикновено жени, преминали през повече от една стимулация, имат миома/и – заради хормоналната терапия, на която са били. Смята се, че клиничните нива на бременност обикновено са по-високи след изкуствено оплождане с ICSI (интрацитоплазмено инжектиране на сперма) при жени с интрамурални или субсерозни фиброиди над 4 см в сравнение с жени със субмукозни миоми. Въпреки това, тези проценти обикновено са по-ниски в сравнение с жени без миома или миома ≤4 cм.
Фиброиди, които са по-големи от 3 cм и не изкривяват кухината, са свързани с по-ниски нива на раждане. Докато данните показват, че по-малките миоми нямат неблагоприятни ефекти върху нивата на живораждаемост.
Кога се налага операция преди инвитро?
Бъдете спокойни. Лекуващият гинеколог трябва да прецени колко големи са самите образувания, колко са на брой и къде точно се намират. След като се запознае и с медицинската история на жената, която ги има, може да прецени дали се налага операция или не.
Наличието на маточни фиброиди при жени, подложени на цикли на асистирана репродукция, изглежда оказва влияние върху резултатите, Особено ако миомите са по-големи от 4 cм. Така например ако жената е по-млада – в края на 30-те години и има една миома с размер 4 см или по-малко, може да направи ин витро и без миомектомия. Ако не зачене или се стигне до спонтанен аборт, след това задължително ще й препоръчат операция. Въпреки това, по-големи и множествени миоми, особено при жени под 35 години, могат да бъдат отстранени хирургично преди първия цикъл на IVF. Това значително ще повиши шанса им за зачеване и задържане на плода.
Единичните субсерозни миоми с размери по-малки от 5 см може да не представляват проблем за успеха на лечението. И на пациентките им бива позволено да направят трансфер на ембрион/и без предварителна операция. Въпреки това, ако те са по-големи, може да се обмисли операция преди началото на инвитрото. Хирургично отстраняване се налага и ако достъпа до яйчниците бива затруднен заради маточни фиброиди. Обикновено жената трябва да изчака поне три месеца, преди да пристъпи към постоперативно инвитро оплождане. Докато по-възрастните, които са с намален яйчников резерв, могат да продължат с лечението и замразят ембриони за бъдеща употреба.
Как да заченете по-бързо с миома?
Както стана ясно, много често миомите не са пречка за забременяване ин витро. Но все пак е добре да спазвате следните правила:
- Яжте много плодове (ябълки и домати), кръстоцветни зеленчуци (броколи и зеле) и пълнозърнести храни (кафяв ориз, елда, булгур (натрошена пшеница), просо, овесени ядки, пълнозърнест хляб).
- Редовно проверявайте кръвното си налягане и го контролирайте чрез диета, по-здравословен начин на живот или лекарства.
- Намалете нивото на стрес, като опитате техники за релаксация като йога, масаж, акупунктура, тай чи и други.
- Консултирайте се с вашия лекар за добавки, които могат да бъдат полезни за вас. Например витамин D, В12 и други.
Могат ли миомите да повлияят на бременността ?
Ако заченете, особено след инвитро процедура, то трябва внимателно да проследявате всеки етап от бременността си. И при случай на миома, да се следят нейните размери. Най-често срещаното усложнение, което този вид образувание причинява, е болката. Особено при жени с миома над 5 см, които са в последните два триместъра.
Фиброидите могат да увеличат риска от други усложнения по време на бременност и раждане, като например:
- Ограничаване на растежа на плода (плацентарна недостатъчност) и последващо намаляване на кислорода и хранителните вещества, доставяни на бебето;
- Отлепване на плацентата;
- Преждевременно раждане;
- Цезарово сечение;
- Седалищна позиция на бебето;
- Спонтанен аборт.
Заради въпросните усложнения е наложително много внимателно проследяване на маточните миоми и размера на матката по време на бременност. Те могат да се увеличат и да създадат усложнения.
Ако фиброидите се появят отново след лечение, това най-вероятно ще се случи през първите 12 седмици от бременността.
Съвет от екипа на FertilAid.bg:
Миомите са често срещано репродуктивно нарушение при жени в детеродна възраст. Най-често те не носят неблагоприятен ефект върху плодовитостта или бременността на жените. Но трябва да бъдат наблюдавани по растеж и размери. Въпреки това, ако се налага процедура за асистирано зачеване като IVF, е необходимо подходящо лечение.
Ако подозирате, че имате миома и се опитвате да забременеете в продължение на 12 месеца, трябва да се прегледате при репродуктивен специалист. Той може да оцени какво е влиянието им върху репродуктивното ви здраве. И ви назначи лечение за успешно зачеване.
Този текст има информативен характер и не замества консултацията със специалист.