Двете чертички на теса е вълнуващ момент за всяка жена, мечтаеща за бебе. Но с това идва и притеснението дали бременността ще протече добре. Едно от първите неща, които трябва да се проследят, е дали човешкият хорион гонадотропин се покачва. Това става чрез кръвен тест. Ако на всеки 24 часа той се удвоява, бъдещият ембрион се развива добре. По-ниските нива са обезспокоителни. Но и не винаги трябва да са знак за проблем.
Уринарните тестове за бременност засичат ЧХГ. Ала за да откриете какво е нивото му, трябва да дадете кръв за изследване. И тук идва въпросът може ли да се забременее и износи плода, ако така нареченото бета ЧХГ е по-ниско?
ЧХГ се произвежда от клетките около развиващия се ембрион, които впоследствие образуват плацентата. Той започва да се образува веднага след самата имплантация. И расте стремглаво нагоре през първите седмици от бременността. Тогава ембрионът претърпява своето най-бурно развитие.
С напредването на ранната бременност нивата на hCG обикновено следват предвидим модел на нарастване. Допустими са някои забележими отклонения и промени. Ако резултатите са по-ниски от обичайните, има няколко сценария. Освен риска от спонтанен аборт или извънматочна бременност, има и вариант за грешно изчисляване на седмицата.
След като разгледахме подробно защо нивата на ЧХГ падат, нека се спрем на това какво означава, ако те са по-ниски от средните. И какво трябва да направите, ако след кръвен тест се покачват по-бавно.
Човешкият хорион гонадотропин е жизненоважен за бременността. Той стимулира жълтото тяло да произвежда прогестерон, докато плацентата се оформи напълно. И двата са особено важни, като вторият помага за удебеляване на маточната лигавица, потиска контракциите и подготвя гърдите за кърмата, с която бебето ще се храни. HCG също насърчава развитието на нови кръвоносни съдове в матката. Помага и за изглаждане на мускулните клетки в нейната стена.
Обикновено нивата на hCG се удвояват на всеки 24 часа през първите дни. След това може да следят на всеки 48 до 72 часа. До 6 седмица те стават двойни на всеки 96 часа. Достигайки пика си в десетата, след което се изравняват и остават постоянни за остатъка от бременността. Лекарите назначават кръвен тест, за да следят дали ЧХГ се движи в нормалния диапазон за всяка седмица. Има случаи, в които нивата варират и са извън стандартни. Например при близнаци или гроздовидна бременност, когато цифрите са доста по-високи.
Ниските или бавно нарастващи нива на hCG показват няколко изхода. Например, нисък резултат от теста може да означава, че очакваната дата на бременността е била изчислена погрешно. Това дава шанс на жената, че не всичко е изгубено и ЧХГ ще започне да расте по-късно. Случва се най-често при нередовен цикъл или сбъркана дата на зачеване. Тогава гинекологът настоява нов кръвен тест след 24 часа. И по нивото и преглед с ултразвук определя гестационната възраст на ембриона.
Жени с положителен тест и ниски нива на ЧХГ питат във форуми могат ли да са бременни с такива резултати. Ако те са по-малки от средните нива на hCG, това е ясен симптом за извънматочна бременност. Тя може да бъде животозастрашаваща и изисква незабавна намеса. По-ниските от средните нива hCG са признак за спонтанен аборт. Тогава тялото спира да произвежда този толкова важен хормон. Рискът за такъв негативен сценарий се покачва и когато анти-мюлеровият хормон е много нисък.
Въпреки че насоките за удвояване са валидни при 85% от нормалните бременности, не всички следват този модел. Данните сочат, че 8% от жизнеспособните вътрематочни бременности показват по-бавна скорост на покачване на hCG. В някои случаи това не е непременно причина за безпокойство. Изследванията дори показват, че малък, но значителен процент от бременностите продължават без усложнения. Ако нивата на hCG не се удвояват на всеки 48 часа, гинеколозите препоръчват допълнителни изследвания. Като даване на кръв 24 след първия тест и преглед с ултразвук.
Редица фактори могат да повлияят на резултатите за нивото на hCG. Това включва вида на ембриона (прясно оплоден или замразен) и кога са направени последващи тестове за hCG спрямо оплождането. Точно както при естествената бременност, най-важното е колко бързо се увеличават нивата на hCG през първия триместър. Те трябва да се удвояват на всеки 48 до 72 часа през първите 1-4 седмици от бременността, след което на всеки 96 часа през седмици 6-10. Доказано е, че IVF бременности, които следват този темп на растеж, имат най-висок шанс за успех.
При забременяване ин витро (IVF) нивата на ЧХГ са особено важни. Реално жената прави кръвен тест две седмици след нейния трансфер. И по резултата съди дали е забременяла. Стойностите насочват лекаря дали и двата ембриона са се захванали, например. Или дали всичко се развива нормално, защото е още рано за преглед с ехограф.
Редица фактори могат да повлияят на резултатите за нивото на hCG. Това включва вида на ембриона (свеж или замразен) и кога са направени последващи тестове за hCG спрямо оплождането. Точно както при естествената бременност, най-важното е колко бързо се увеличават нивата на hCG през първия триместър. Те трябва да се удвояват на всеки 48 до 72 часа през първите 1-4 седмици от бременността, след което на всеки 96 часа през седмици 6-10. Доказано е, че IVF бременности, които следват този темп на растеж, имат най-висок шанс за успех.
Интересни са случаите на многоплодна бременност (т.е. с близнаци, тризнаци и т.н.). Въпреки че няма стандартизирани граници за нивата на hCG при многоплодни бременности, лекарите и експертите изчисляват, че нивата на hCG ще бъдат с 30% до 50% по-високи в сравнение с едноплодните. Едно проучване установява, че нивата на hCG са по-високи от средните при жени, носещи близнаци, в сравнение с едноплодни бременности. Друго показва, че нивата на hCG са значително по-високи и по-продължителни при двуплодна бременност.
Нивата на ЧХГ могат да варират значително в зависимост от човека и бременността. Възможно е да има успешна двуплодна/многоплодна бременност и със стойности в границите за едноплодна.
Когато нивата на hCG са по-ниски от средните или се покачват бавно, това може да означава, че очакваната дата на бременността е погрешно изчислена. Също така може и да е признак за спонтанен аборт, извънматочна бременност или повредена яйцеклетка. Затова е важно да си водите бележки и познавате вашия цикъл.
Трябва да знаете, че всяка бременност е уникална сама по себе си. Ето защо и нивата на hCG могат да варират. Ако се притеснявате от спонтанен аборт заради лош опит в миналото и ниски стойности, побързайте да се консултирате с вашия гинеколог. Той ще ви даде най-правилните насоки и ви даде някои медикаменти, ако се налага. Най-доброто нещо, което можете да направите за бременността си, е да продължите с рутината си, да избягвате стреса и и редовно да посещавате вашия лекар.
Този текст има информативен характер и не замества консултацията със специалист.