Менструалният цикъл на жената е със средна продължителност от 28 дни. Понякога настъпва по-рано от датата от предходния месец. Или пък закъснява с няколко дни. За това допринасят редица фактори. Например хормонален дисбаланс, заболяване на щитовидната жлеза, промяна в диетата, стрес и други.
По-ранното идване на цикъла не бива да ви притеснява. В повечето случаи е напълно нормално да имате такава промяна. Тя може да е продиктувана от смяната на времето, прием на някои медикаменти, резки емоционални промени и други.
Ако кръвотечението не идва на 28 дни, то то варира между 24 и 38 дни. Когато цикълът е по-кратък, може да има кръвотечение при жената и два пъти в месеца.
Менструация седмица по-рано. Нормално ли е?
Ако получите менструация със седмица преди очакваната, сигурно се чудите дали всичко е наред. Особено в по-ранна възраст, това е напълно в реда на нещата. А причината е, че през първите месец или година цикълът е все още нередовен. Хормоналният дисбаланс също е важен фактор.
Гинеколозите предупреждават, че менструалните нарушения, особено при млади жени, не са повод за безпокойство. Все пак, за да сте сигурни, по-добре е да посетите гинеколог. Защото подраняването на цикъла с няколко дни до седмица може да е свързано с ранна менопауза или друг проблем.
На какво се дължи по-ранният цикъл?
Когато си водите дневник за вашия цикъл, трябва да смятате периода между първия ден от менструацията и първия от предходния цикъл. Най-често при този, който идва на 28 дни, кръвотечението продължава 3-4.
Какво означава ранна менструация?
За да бъде тя ранна, трябва периодът между първия ден на настоящата и първият ден на предходената менструация, да е по-къс от 21 дена. Погледнато от страна на лекарите, това няма никакво значение. Нито факта, че цикълът може и да закъснява, освен да подрани. По-важно е обаче каква е причината за тази промяна.
Обикновен лек хормонален дисбаланс води до идване на цикъла с няколко дни по-рано. Това е вид колебание, свързан със щитовидната жлеза, който не е повод за безпокойство. Особено при по-младите. Но при жени в репродуктивна възраст, които все още нямат деца, е знак за някакъв проблем.
Правите опити за зачеване?
Продуктовата гама на FertilAid® е насочена към увеличаване на шансовете за забременяване по естествен път или чрез асистирана репродукция. Изберете една от опциите отдолу, за да разгледате продуктите.
Основни причини за по-ранна менструация
1. Нов режим, спортуване
По-здравословното хранене и движението се препоръчват при трудно забременяване. Но както всяка друга рязка промяна, тази също носи негативи за тялото. Затова, ако наскоро сте започнали да ходите на фитнес или спазвате диета, то това може да е причина за подраняването на вашия цикъл.
Драстичното гладуване, както и повече интензивни тренировки, също не са за предпочитане. Както драстичното качване на килограми, така и отслабването, не се препоръчват. Те също могат да спомогнат за по-ранната менструация.
2. Голям стрес
Чувството на стрес идва с много химични промени в тялото. Една от най-често срещаните е по-ранна менстриация. Дори краткосрочния стрес и безпокойството могат да допринесат за хормонален дисбаланс – фактори, забавящи цикъла.
3. Промяна в ежедневието
Ако сте променили нещо в редовния си график, например пътувате на дълъг път, не се чудете, че имате цикъл с няколко дни по-рано. Всяка промяна във вашето ежедневие е и намеса на хормонално ниво. Същото важи и за съня – ако се будите често, то и цикълът ви може да подрани. Постепенно въпросните колебания изчезват и цикълът се регулира.
4. Нередовен цикъл
Хормоните, които контролират менструалния цикъл, може да не са балансирани на 100% в началото. Затова много тийнейджърки се оплакват, че им подранява или закъснява. Ето защо на някои момичета им отнема до една година, за да им се нормализира цикълът. Ако това не стане, се налага консултация с гинеколог.
5. Зацапване вместо цикъл
Зацапването е светлорозова или кафява кръв, която се появява върху тоалетната хартия или бельото на жената. Но то е различно от кръвотечението по време на цикъл, защото няма достатъчно кръв, която да напълни превръзка или тампон. Обикновено се появява по време на овулация или точно преди евентуалната дата на цикъла.
6. Хормонална контрацепция
Както пероралните лекарства под формата на хапчета, така и вътрематочните устройства (IUD) доставят синтетични хормони в тялото на жената, които подтискат овулацията. Този вид контрацепция може да доведе до дисбаланс на хормоните в женското тяло. Например по-ранно идване на цикъла, липса на такъв или удължаване на менструацията.
7. Синдром на поликистозни яйчници (PCOS)
Въпросното заболяване причинява хормонални промени като нередовен менструален цикъл. В допълнение към това може да причини оскъдно кървене или обратното. Също така тежък предменструален синдром и нарушения на овулацията.
8. Заболявания на щитовидната жлеза
Хипотиреоидизъм (Хашимото), хипертиреоидизъм, Базедова болест, възли на щитовидната жлеза, са само част от възпалителните заболявания, които причиняват негативно отражение върху менструацията. Те протичат с набор от симптоми, които могат да доведат до по-ранен цикъл.
9. Ендометриоза
Заболяването може да остане недиагностицирано с години и доведе до безплодие, ако не се лекува. То е съпроводено с обилно кървене или зацапване между два цикъла. При ендометриозата тъкан (шоколадови кисти) расте в матката или в други органи.
10. Полово предавани болести
Някои болести, предаващи се по полов път, могат да причинят дразнене на шийката на матката. Това може да доведе до кървене, което лесно може да се сбърка с менструация. Освен по-ранното настъпване на цикъла, се усещат и други симптоми, например парене и уриниране.
Съвет от екипа на FertilAid.bg:
Кога трябва да посетите лекар? Ако един или два пъти имате по-ранна менструация, не се безспокойте. Въпросът е да не се стига до хронична нередовна менструация. Затова прегледът при гинеколог е особено важен.
Този текст има информативен характер и не замества косултацията със специалист.