Забременяване с Хашимото може да бъде по-трудно, защото болестта е свързана с нередовен цикъл. Затова планирането на консултация с ендокринолог и приемането на заместителни хормони на щитовидната жлеза, са много важни. Чрез тях ще регулирате хормоните и започнете по-спокойно опитите за зачеване.
Хашимото е едно от най-честите заболявания на щитовидната жлеза. При него имунната система я приема за патоген и уврежда нейната структура. Така започва хроничен възпалителен процес, който уврежда постепенно нейните клетки. Това затруднява основните й функции, сред които производството на хормони.
След забременяване с Хашимото, болестта се диагностицира по време на 2% до 3% от бременностите. Симптомите включват умора, мускулни крампи, тежък запек, проблеми с паметта или концентрацията и непоносимост към студ. Тъй като някои от тях могат да бъдат и симптоми на бременност, диагностицирането на щитовидния проблем може да се забави.
OvaBoost®
Подобрява качеството на яйцеклетката.
Какво представляват тиреоидните хормони?
Ако целите забременяване с Хашимото, трябва да знаете, че вашата щитовидна жлеза произвежда два хормона. Това са трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4). Т3 е по-активен в тялото. Други органи, включително черния дроб и бъбреците, могат да използват Т4, за да създадат Т3, когато е необходимо.
Въпросните хормони контролират метаболизма. Те влияят не само на теглото на жената, но и на нейните енергия, полови хормони и други. Ниските нива на хормоните на щитовидната жлеза могат да доведат до нередовен менструален цикъл. А това върви ръка за ръка с проблеми със забременяването, усложнения по време на бременност, повишен риск от спонтанен аборт и раждане на недоносено бебе.
Забременяване с Хашимото – трудно ли е?
Болестта на Хашимото води до нередовен цикъл. Това може да затрудни опитите ви за зачеване. Затова планирането на консултация с ендокринолог и приемането на заместителни хормони на щитовидната жлеза, са много важни. Чрез тях ще регулирате хормоните и започнете по-спокойно опитите за зачеване.
Ако се притеснявате как ще се случи забременяване с Хашимото при вас, то изчакайте няколко месеца. И след като вашите хормони влязат в норма, преминете към следващата стъпка – следене на овулация и секс в най-подходящите дни. Разбира се, не всички бременности са планирани. Ако установите, че сте бременна, веднага си пуснете нужните изследвания и посетете ендокринолог. Може да имате проблем със щитовидната жлеза, за който дори не подозирате.
Високият риск от Синдром на поликистозни яйчници (PCOS), е друг проблем с фертилитета при жените с Хашимото. При него се наблюдава хормонален дисбаланс, заради който не всеки месец има овулация. А това намалява шансовете за зачеване. Тук консултацията с агушер-гинеколог, който да назначи адекватно лечение, е за предпочитане.
Забременяване с Хашимото – какво се случва, ако не се лекувате?
Много жени имат Хашимото, но не взимат никакви хапчета. Едва, когато не могат да забременят, те разбират за него или търсят начини да балансират щитовидните хормони. А забавеното лечение крие рискове както за жената, така и за бебето.
Болестта на Хашимото увеличава риска от:
- Прееклампсия;
- Анемия;
- Спонтанен аборт;
- Отлепване на плацентата.
Прееклампсия – проблем след забременяване с Хашимото
Прееклампсията протича с високо или влошаващо се кръвно налягане по време на бременност. То върви заедно с необичайно количество протеин в урината. По-често възниква в края на бременността и може да увреди органите на бременната и да да доведе до усложнения за бебето като:
- Проблеми с растежа;
- Преждевременно раждане;
- Мъртво раждане.
Симптомите на прееклампсия, за които можете да следите, включват:
- Подуване на лицето и ръцете;
- Главоболие;
- Замъглено виждане;
- Коремна болка горе в дясно.
При жените с висок риск се препоръчва ниска доза аспирин за предотвратяване на прееклампсия и свързаните с нея усложнения. Това лечение трябва да започне между 12-а и 28-ма седмица, но за предпочитане е преди 16-а седмица.
Ако жената е с прееклампсия след забременяване с Хашимото, най-безопасният вариант за нея е да роди бебето. В случай, че това стане в 37-ма седмица, то може да бъде извадено веднага. Но ако проблемът се случи по-рано, гинекологът може да забави предизвикването на раждане. Тогава жената може да бъде приета в болница, където да бъде под наблюдение. Всичко зависи от тежестта на случая и колко напреднала е бременността.
Когато бебето все още е много малко, лекарите може да назначат кортикостероиди, за ускорят развитието на белите му дробове. Ако здравето на бременната е застрашено заради прееклампсията, може да се наложи бебето да бъде родено преждевременно – недоносено.
Анемия
Както стана ясно, забременяването с Хашимото крие риск и от анемия. Тя се характеризира с ниски нива на червените кръвни телца или хемоглобин (важен протеин в кръвта). Освен това жените имат понижена имунна система, риск от загуба на много кръв по време на раждане, както и повишен риск от преждевременно раждане или поява на бял свят на дете с по-ниско тегло.
Основните симптоми на анемията са:
- Бледа кожа, устни или нокти;
- Силна умора;
- Замаяност;
- Проблеми с концентрацията;
- Затруднено дишане;
- Учестен пулс.
Основното лечение на анемията след забременяване с Хашимото е приемът на добавки с желязо.Също така може да се премине на диета с храни, богати на желязо. При неговите много ниски нива лечението може да включва:
- Поставяне на желязо интравенозно;
- Преливане на червени кръвни клетки
Спонтанен аборт
Хашимотото е свързано със спонтанен аборт при бременните. Това отчасти се дължи на дисбаланс на хормоните на щитовидната жлеза. Тогава нивата на тестостерон и естрадиол (вид естроген) често са ниски. Изследователи откриват връзка между спонтанния аборт и имунната дисфункция. Дълго време лекарите не знаеха защо тялото третира плода по различен начин от трансплантирания орган, защото и двете са „чужди“ тъкани в тялото. По време на бременност здравата имунна система изключва тази част от имунната, която атакува чужди тела.
При забременяване с Хашимото процесът не протича правилно. Изследователите подозират, че това кара тялото на жената да отхвърли бебето като чуждо. Експертите обаче все още не разбират напълно как работи това.
Най-честите симптоми на спонтанен аборт включват:
- Вагинално кървене, което преминава от леко към тежко;
- Болка в гърба;
- Коремна болка и спазми.
Не всяко кървене през първия триместър след забременяване с Хашимото сигнализира за спонтанен аборт. Затова по-честите прегледи при гинеколог в тези случаи са много важни.
Някои изследвания показват, че правилното лечение на щитовидната жлеза преди бременност може да намали риска от спонтанен аборт. Но не е ясно дали нивата на хормоните по време на бременност имат ефект. Предлагат се няколко лечения, които засягат имунната система. Досега нито едно не е доказано ефективно за намаляване на риска от спонтанен аборт, свързан с Хашимото. Те включват прием на:
- Селен;
- Витамин D3;
- Интравенозен имуноглобулин (IVIG).
При първи признаци на потенциален спонтанен аборт, лекарите могат да назначат:
- Почивка на легло за бременната;
- Избягване на сексуалните контакти;
- Преглед с ултразвук за проверка за видими проблеми;
- Извършване на кръвни изследвания за тестване на нивата на хормоните на бременността.
Отлепване на плацентата
Плацентата е спасителният пояс за вашето бебе. Тя доставя хранителни вещества и кислород от вашата кръв към тази на плода. При разкъсване на плацентата, тя се отделя от матката преди раждането. Най-често се среща през третия триместър. Но това може да се случи по всяко време през втората половина на бременността с Хашимото.
Откъсването отнема кръвта и кислорода на бебето. Това може да доведе до преждевременно раждане. В редки случаи причинява мъртво раждане. Освен това може да причини загуба на кръв при майката. Освен това може да ви накара да загубите много кръв. Умерено или тежко отлепване на плацентата може да е животозастрашаваща спешност за бременната и нейното бебе.
Симптомите на отлепване на плацентата включват:
- Вагинално кървене, което може да е леко или тежко;
- Спазми, коремна болка или чувствителност;
- Болезнени контракции;
- Повече или по-малко движение на бебето.
Лекарите не могат да прикрепят отново плацентата след нейното разкъсване. Понякога проблемът се оправя от самосебе си, но в друг случай налага прием в болница и ежедневно лекарско наблюдение. За да може вашият гинеколог да реагира навреме, винаги се консултирайте с него при вагинално кървене, коремна болка и болезнени контракции.
Забременяване с Хашимото – какво се случва след раждането?
Дисбалансът на щитовидната жлеза може да доведе до проблеми с майчиния организъм непосредствено след раждане. Така например болестта на Хашимото води до риск следродилен кръвоизлив. Той може да се случи в рамките на 24 часа след раждането. Най-често се среща, когато излиза плацентата.
Контракциите, които помагат за раждането на плацентата, оказват натиск върху кръвоносните съдове, прикрепени към нея. Това ги кара да спрат кървенето. Въпреки това, когато контракциите не са достатъчно силни, кръвоносните съдове продължават да кървят. Това причинява тежък кръвоизлив. Разкъсвания на други органи или проблеми със съсирването също могат да го причинят.
Признаци на следродилен кръвоизлив след забременяване с Хашимото:
- Неконтролируемо кървене;
- Ниско кръвно налягане;
- Повишена сърдечна честота;
- Спад в броя на червените кръвни клетки;
- Понякога подуване и болка във влагалището.
Кръвоизливът често се случва след цезарово сечение, докато жената е още в операционната. Ала в други случаи той може да стане след изпиването на майката. Тогава налага спешни мерки за по-бързото спиране на кървенето. Те включват:
- Лекарства за съсирване на кръвта;
- Масаж на матката за предизвикване на контракции;
- Възстановяване на увредени тъкани;
- Свързване или запечатване на кръвоносни съдове;
- Използване на устройства, които оказват натиск върху зоната на кървене;
- Хирургично отваряне на корема, за да се намери източникът на кървене;
- В краен случай, хистеректомия (хирургично отстраняване на матката).
Следродилен кръвоизлив – какво е възстановяването?
След забременяване с Хашимото и раждане, което може да има усложнения като тежък кръвоизлив, проследяването на нивата щитовидни хормони е много важно. Това важи особено, ако дозата на левотироксин (L-тироксин) се увеличи по време на бременност.
Бременността не трябва да има дългосрочен ефект върху тежестта на проблема със щитовидната жена В много случаи след раждането майката се връща към дозата хормон, която е приемала преди бременността.
Нервност; раздразнителност; слабост; изпитване на студ в крайниците; тремор; учестен сърдечен ритъм; промени в настроението; диария… Това са най-честите симптоми, които да накарат жената да потърси консултация с ендокринолог след раждането, за да коригира количеството хормон, който да пие.
Кърмене след забременяване и раждане с Хашимото
Хашимото не трябва да засяга способността на жените да кърмят. Малки количества левотироксин (производната форма на хормона на щитовидната жлеза тироксин) могат да попаднат в кърмата. Въпреки това се смята, че те не могат да навредят на новороденото.
Съвет от екипа на FertilAid.bg:
Забременяването с Хашимото може да е трудно, но не и невъзможно, стига да се обърнете към правилните специалисти. Прееклампсия, анемия, спонтанен аборт и отлепване на плацентата са най-сериозните усложнения, които може да се появят, ако болестта не се лекува.
Добрите нива на хормоните на щитовидната жлеза преди бременността могат да намалят риска от споменатите проблеми. След положителен тест комуникацията между вашия гинеколог и ендокринолог е от особено значение. Заедно те ще се погрижат за вашето здраве и това на бебето.
Този текст има информативен характер. Той не замества консултацията със специалист.
Референции:
Високо разпространение на безплодие сред жени с болест на Грейвс и тиреоидит на Хашимото. Alessandra Quintino-Moro, Denise E. Zantut-Wittmann, Marcos Tambascia, Helymar da Costa Machado, Arlete Fernandes, „High Prevalence of Infertility among Women with Graves’ Disease and Hashimoto’s Thyroiditis“, International Journal of Endocrinology, vol. 2014, Article ID 982705, 6 pages, 2014. https://doi.org/10.1155/2014/982705