Изследването на хормоните е много важно при репродуктивни проблеми. Докато при жените се следи нивото на естрогена, то мъжете трябва да проверят своя тестостерон. Но иначе и двамата ги притежават, просто количеството им при тях е различно.
Тестостеронът е андроген, определян за „мъжки“ полов хормон. Той има важна роля в възпроизводството, растежа и поддържането на здраво тяло. Той се произвежда главно в тестисите при мъжете. Но присъства и в женското тяло – в яйчниците, надбъбречните жлези, мастните и кожни клетки.
В женския организъм има около 1/10 до 1/20 от количеството тестостерон, което се произвежда при мъжете. Смята се, че при някои хора количеството му е по-малко в сравнение с други. Някои жени може да имат по-високи или ниски нива на тестостерон. Същото важи и за естрогена.
Женските полови хормони включват:
- естрадиол;
- естрон;
- прогестерон;
- тестостерон и други андрогени.
Мъжките полови хормони включват:
- андростендион;
- дехидроепиандростерон;
- естрадиол и други естрогени;
- тестостерон.
FertilAid® за жени
Силата на билките, витамините и минералите в подкрепа на женското репродуктивно здраве.
*Опаковка 90 капсули, едномесечен курс
Тестостерон и влиянието му и при мъжете и жените
При мъжете тестостеронът и другите андрогени играят роля в:
- разпределението на телесните мазнини;
- изграждането на костната плътност;
- окосмяването по лицето и тялото;
- определяне на настроението;
- мускулния растеж и силата на тялото;
- производството на червени кръвни телца;
- производството на сперма;
- сексуалното влечение.
При жените тестостеронът има важна роля при:
- здравето на костите;
- здравето на гърдите
- плодовитостта;
- сексуалното влечение;
- менструалното здраве;
- вагиналното здраве.
Женските тела лесно превръщат тестостерона и другите андрогени, които произвеждат – в полови хормони. Както те, така и мъжете изпитват първоначален прилив на тестостерон и естроген по време на пубертета. Това производство на полови хормони допринася за развитието на вторични полови белези. Те включват по-плътен глас, окосмяване по лицето, развитие на гърдите и други.
Повечето жени не развиват мъжки характеристики, защото тестостеронът и другите андрогени действат по различен начин в телата им, като бързо се превръщат в естроген. Въпреки това, когато телата им произвеждат излишно количество тестостерон или други андрогени, те не могат да се справят с превръщането им в естроген. Ето защо могат да изпитат маскулинизация, наричана още вирилизация. При нея те развиват повече мъжки вторични полови белези, като окосмяване по лицето и мъжка плешивост.
Мъжете и жените произвеждат по-малко тестостерон с телата си с покачване на възрастта. Но той продължава да играе роля в поддържането на здравето и либидото им.
Какво трябва да е стандартното ниво на тестостерон за жените?
Нивата на тестостерон и други андрогени се измерват с кръвен тест. При жените нормалните нива на тестостерон варират от 15 до 70 нанограма на децилитър (ng/dL) кръв.
Нива на тестостерон под 15 ng/dL могат да причинят:
- промени в гръдната тъкан;
- проблеми с плодовитостта;
- ниско сексуално желание;
- пропуснат или нередовен менструален цикъл;
- остеопороза;
- вагинална сухота.
Нива на тестостерон по-високи от 70 ng/dL могат да доведат до:
- акне;
- проблеми с кръвната захар;
- прекомерно окосмяване, обикновено по лицето;
- безплодие;
- липса на менструация;
- затлъстяване;
- синдром на поликистозни яйчници (PCOS).
Абнормни нива на тестостерон при жената – какво да правите?
Ако нивата на тестостерона при една жена са извън нормата, то най-вероятно тя има медицинско състояние, което да доведе до спадане на нивото на половия хормон.
Високи нива
По-високите нива на тестостерон при жените може да са сигнал за тумор на яйчниците или надбъбречните жлези. Лечението на основните здравословни проблеми е основното решение за балансиране на производството на тестостерон и други андрогени. Но в някои случаи то не винаги нормализира производството на тези хормони.
Някои жени с по-високи нива на тестостерон се нуждаят от лечение за намаляване естественото производство на тестостерона в тялото, който води до някои типично мъжки черти.
Жените с висок тестостерон най-често се лекуват с:
- глюкокортикостероиди;
- метформин;
- орални контрацептиви;
- спиронолактон.
Ниски нива
Някои жени имат обратното на горепосоченото – ниски нива на тестостерон. Те могат да бъдат причинени заради здравословно състояние или операция, например отстраняване на яйчниците. Въпреки това, нивата на тестостерон при тях ще намалеят естествено с възрастта.
Според някои изследвания, терапията с тестостерон може да увеличи женското либидо при жени с ниски нива на този хормон. Въпреки това, дългосрочната безопасност и ефектите от терапията с този полов хормон за повишаване на либидото при жените не са добре проучени. Същото важи и за ефекта на тестостерона върху подобряването на костната и мускулната сила или изравняването на настроението.
Терапията с тестостерон при жените има много възможни странични ефекти. Дори при такива с естествено ниски нива на хормона. Тепърва ще бъде установена връзката между лечението с тестостерон и рака на гърдата, както и сърдечните заболявания.
Други възможни странични ефекти от терапията с тестостерон включват:
- акне;
- удебеляване на гласа;
- растеж на косата по лицето и гърдите;
- мъжка плешивост;
- намален HDL (добър) холестерол.
Мъжете с нисък тестостерон традиционно го приемат под формата на кремове или гелове, направени специално за мъже. Но в момента на пазара няма такива продукти, предназначени за жени.
Може ли абнормните нива на тестостерон да се лекуват по естествен път?
Много жени подозират, че имат ниски нива на тестостерон или други андрогени. Те се познават по ниското либидо. Ниският тестостерон обаче е само една възможна причина за липса на желание за секс. Други възможности включват:
- депресия;
- еректилна дисфункция при сексуален партньор;
- умора;
- проблеми във взаимоотношенията.
Решаването на проблемите по-горе със смес от терапия, техники за намаляване на стреса, адекватна почивка и консултиране, има положителен ефект. И може да помогне за възстановяване на либидото по естествен път.
Медицински състояния, причиняващи ниски нива на тестостерон, като тумори на яйчниците, трябва да се лекуват от медицински специалист.
Ако при кръвен тест се установи високо ниво на тестостерон, то има някои храни и билки, които може да се използват. Те понижават нивото на половия хормон по естествен път и намаляват появата на типични мъжки черти при жените.
За такива се считат:
- дървото на целомъдрието;
- черен кохош;
- ленено семе;
- зелен чай;
- корен от женско биле;
- мента;
- ядки;
- рейши;
- сао палмето;
- соя;
- растителни масла;
- бял божур.
Преди използването на билки и лекарска, препоръчани от друг, консултацията с лекар е особено важна. Той може да назначи конкретни изследвания, с които да даде точна диагноза. И така да предприше правилно лечение и конкретна диета, която може да включва и хранителни добавки на билкова основа.