0,00лв. 0

Количка

Нямате артикули в кошницата.

Забременяване след менопауза

Възможно ли е забременяване при настъпила менопауза?

Плодовитостта на жената намалява с течение на времето. С настъпване на менопаузата менструалният цикъл спира. И забременяването по естествен път е трудно. Въпреки това някои двойки имат шансове чрез ин витро оплождане (IVF), но то крие рискове.

Естествено забременяване при настъпила менопауза – възможно ли е?

Яйчниковият резерв на жената се изчерпва с годините. При някои жени той намалява още на 30, при други по-късно. А с предменопаузата дори и да има малък брой останали яйцеклетки, те не са годни. При менопауза жената вече не отделя такива. Но пък може да ползва донорски, с които да зачене. Ала има множество фактори, които влияят на този процес.

Менопаузата обикновено настъпва между 45 и 55 години. За малък процент от жените тя може да се появи преди 45. Докато за по-малка група, този процес започва още преди 40. Има жени, които навлизат в медицинска менопауза, например. Говорим за случаи, при кои са яйчниците са отстранени като превенция на рак. Когато жената няма цикъл в продължение на 12 месеца, то тя официално е навлязла в менопауза. От този момент нататък процентът да забременее естествено е 0. Друг въпрос е когато тя има цикъл от време на време и отделя по 1-2 яйцеклетки. Те могат да бъдат извадени след стимулация и оплодени изкуствено.

Кога намалява плодовитостта – преди или по време на менопауза?

С напредването на възрастта една жена има по-малко здрави яйцеклетки в яйчниците. Качеството им се влошава с течение на времето, което затруднява естественото забременяване по време на перименопаузата. В крайна сметка овулацията се забавя и след това спира напълно.

Плодовитостта достига своите пикове от късните тийнейджърски години до края на двадесетте. Оттогава до 30-годишна възраст шансовете за забременяване нормално намаляват. Този спад се ускорява в средата на тридесетте. До 45-годишна възраст е много по-трудно да се зачене естествено, но все още е възможно. Но с достигане на менопаузата шансовете са много малки. Само около 1 от 10 жени на четиридесет или повече години ще забременеят във всеки даден менструален цикъл.

Понякога жените, опитващи се да заченат, са объркани, защото нямат ясен край на менструацията. При някои има промени, които продължават с месеци. През това време те може да нямат овулация. Или пък да отделят яйцеклетки, но да са с ниско качество. Но измежду тях все още да има и здрави.

FH PRO® за жени

Подготовка на жената към успешно зачеване чрез инвитро или по естествен път.

IVF и други възможности за бременност след менопауза

Ако жената не може да зачене естествено и е на прага на менопаузата, трябва да се консултира с репродуктивен специалист. Понякога е нужен един ин витро цикъл, при който се изважда една яйцеклетка. Много е възможно тя да се имплантира успешно в матката.

Друг вариант, който води до по-висока успеваемост, е жената да е замразила яйцеклетки, когато е по-млада. Така на по-късен етап може да ползва своите. А не да ползва донорски, което е друг начин за забременяване, но и той не дава надежди за бебе на 100%.

В случай, че жената е в менопауза и избере да ползва донорски яйцеклетки, се налага да бъде на хормонално лечение. То ще подпомогне имплантирането на ембриона (подпомогне лигавицата) в матката и неговото възприемане от организма. Все пак по-възрастните жени трябва да знаят, че IVF не винаги е успешно. При тях то води до по-малко бременности и по-малко живи раждания, но всичко е строго индивидуално.

Рискове при бременност след менопауза

Докато преди жените са зачевали много по-млади, днес нещата са по-различни. Желанието за кариерно развитие или други причини, сред които липсата на партньор, карат жените да искат дете на по-зряла възраст. Съответно ражданията при тези над 40-годишна възраст се увеличава. Въпреки това може да се каже, че у нас е малък процентът на тези, които замразяват яйцеклетки, за да заченат по-късно.

С нарастване на възрастта се появяват усложнения на бременността като:

  • Спонтанен аборт и мъртво раждане
  • Хромозомни или генетични аномалии (като Синдром на Даун)
  • Гестационна хипертония
  • Гестационен диабет
  • Прееклампсия
  • Изоставане в растежа на плода
  • Преждевременно раждане.

Основното, което лекарите предупреждават, е че на по-голяма възраст яйцеклетките не са толкова качествени. Съответно лигавицата на матката не е достатъчно възприемчива. И има рискове от спонтанни аборти или проблемна бременност. Освен това други здравословни проблеми могат да се окажат предизвикателство за износване на плода. Например диабет, високо кръвно налягане и други.

Съвет от екипа на FertilAid.bg:

Ако един месец имате цикъл, а друг не, то все още не сте навлезли в менопауза. Плодовитостта намалява през тридесетте и четиридесетте години, което прави бременността трудна дори преди перименопаузата. Можете да забременеете чрез ин витро оплождане след менопауза, или със замразени яйцеклетки, или донорски яйцеклетки, но това не ви дава 100% успеваемост.

В случай, че нямате деца и сте над 40-годишна възраст, потърсете добър качествен репродуктивен гинеколог. С него може да обсъдите възможностите за забременяване. Той ще ви назначи и нужните изследвания, след които ще установите какъв е вашият яйчников резерв и какви са шансовете ви за забременяване ин витро след менопауза.

Този текст има информативен характер и не замества консултацията при специалист.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

      Помагаме на българските двойки да заченат.
      © 2025 Fertilaid.bg. Всички права запазени

      Възползвайте от 10% отстъпка при първата си поръчка като се абонирате за нашия бюлетин!

      Получавайте последни новини, ексклузивни оферти и полезни съвети директно в пощата си.
      Please enable JavaScript in your browser to complete this form.