цветна бременност

Цветна бременност – какво е и на какво се дължи?

Цветна бременност се нарича бременност, при която е налице генитално кървене в ранните етапи от развитието на плода. Всяка една на четири жени имат подобни симптоми по време на първия триместър. Някои се заблуждават, че имат цикъл, и ако бебето не е планирано, може и да не подозират, че са заченали.

Кървенето през първите седмици обикновено не е свързано с палотолично протичане на бременността, но в зависимост от неговия интензитет, може да крие риск за задържането на ембриона.

Цветна бременност – какво представлява?

„Цветна бременност“ не е научен или медицински термин. Типично се използва, за да се обозначава появата на различно по интензитет, понякога повтарящо се на определени интервали, вагинално кървене, което съпътства иначе привидно нормално протичаща бременност.

Кървенето по време на бременността неминуема буди тревога у бременната. Според лекарите, няколко капки по бельото или зацапване не е необичайно през периода до 12-та седмица. Ако не е съпроводено с болка и не е обилно, обикновено не е нещо сериозно. Все пак жената трябва да се наблюдава и потърси лекарска помощ в следващите дни, ако кръвотечението не спре или се засили.

Кървенето след 12-та седмица на бременността е по-рядко срещано явление. То е сигнал за потенциален проблем и трябва да е повод за незабавен гинекологичен преглед. Ако е наложително, трябва да бъде предприето спешно лечение, тъй като кървенето може да издава проблем, криещ опасност за здравето на майката или плода.

Цветна бременност – симптоми

Класическата „цветна бременност“ е много рядък феномен – при нея жената е с нормално развиващ се плод и периодично кървене, което тя (погрешно) припознава като менструация. В даден момент кървенето спира и бременността завършва нормално. В повечето от тези случаи обаче, при обстоен медицински преглед, се установява наличие на патология.

В по-общия смисъл на думата „цветната бременност“ е налице появата на влагалищно кървене, докато жената е бременна. В болшинството от случаите, прокървяването е оксъдно и прилича повече на „зацапване“ на бельото. Обикновено не изисква използването на дамски превръзки. Цветът може да варира от бледо розов, ръждив, кафеникав, до алено червен. Появява се еднократно или в продължение на 1-3 дни дни, след което изчезва.

Понякога кървенето може да е по-обилно и донякъде да имитира менструация. Ако бременността не е планирана, жената може дори да не подозира, че е заченала и да предполага настъпването на месечния си цикъл. Понякога кървенето изглежда се повтаря на определени интервали от време, което действително може да заблуди жената в това, че продължава да има менструация. Като правило обаче кървенето никога не е толкова обилно, колкото е обичайната менструация.

Какво обаче може да предизвика кървене по време на бременност и кога е повод за спешно посещение при лекар?

Какво може да причини кървене в първия триместър от бременността?

Леко кървене или зацапване може да се появи през първите 12 седмици от бременността (първия триместър). Има няколко основни причини за появата му.

При цветна бременност кървенето е по-кратко в сравнение с характерното по време на месечен цикъл. Трябва да уточним, че в първия случай има няколко вида кървене. Ето кои са те:

Имплантационно кървене

По време на имплантация е много вероятно да се появи зацапване или леко кървене. Тогава оплодената яйцеклетка (развиваща се в ембрион) се позиционира в стената на матката. Това обикновено се случва около датата на менструацията. Именно при прикрепянето на емрбиона може да се появи леко кървене. Но то е еднократно. Според данните, много жени имат такова близо 8 седмици след зачеване.

Имплантационното кървене е вид цветна бременност с много леко кървене (зацапване). Най-често то е с розов или кафеникав цвят. Забелязва се след забърсване с хартия в тоалетната или по бельото. Обикновено трае само около ден, но при някои жени може да продължи малко повече.

Цветна бременност от промени в шийката на матката

Хормоните на бременността могат да причинят промени в шийката на матката, в която се развива ембрионът. Понякога това води до кървене. А причината е, че шийката става по-мека, но същевременно е силно кръвоснабдена. Това е предпоставка за посткоитално кървене (след секс), например.

Инфекция

Понякога вагиналното кървене може да бъде причинено и от инфекция в матката, която трябва да бъде лекувана със специални медикаменти поради факта, че жената е бременна и не може да приема каквото и да е.

Кървене и спонтанен аборт

Цветната бременност е вид аномалия, която може да се дължи и на вид патология. Както стана ясно, много жени имат кървене в ранна бременност (преди 12-та седмица), но въпреки това стигат до раждане на здраво бебе. Но в други случаи рискът от спонтанен аборт през първите седмици е голям.

За спонтанен аборт се говори, когато поради някаква причина бременността приключи преди 24-та седмица. Неговите най-чести симптоми са кървене, обикновено ярко червено, придружено със спазми в гърба или стомаха. То се появява след 6-та седмица.

В други случаи на цветна бременност се поставя диагноза заплашващ аборт. Той налага жената да остане под лекарско наблюдение в следващите дни. Тя може да има кървене, но то да е без болка и все още да няма риск за плода. Но все пак не е изключено той да се отлепи или спре развитие.

Извънматочна бременност

Когато оплодената яйцеклетка се имплантира извън утробата, обикновено във фалопиевата тръба, става дума за извънматочна бременност. Симптомите могат да включват:

  • кървене;
  • болка в корема от едната страна;
  • дискомфорт при уриниране и ходене по голяма нужда.

Моларна бременност

Цветна бременност или необичайно кървене в ранните етапи може да се наблюдава, когато плодът не се формира правилно в утробата и бебето не се развива нормално. В някои случаи се наблюдава мола хидатидоза, при която вместо плацента, се образуват малки кисти, пълни с вода. Те приличат на гроздове, затова някои наричат рядкото усложение моларна или гроздовидна бременност.

Симптомите могат да включват:

  • кървене;
  • тежко сутрешно гадене;
  • необичайно подут корем;
  • прекалено високо ЧХГ при кръвен тест в ранен етап от бременността.

Субхорионен кръвоизлив или хематом

Субхорионният кръвоизлив е кървене под мембраните на хориона, които обхващат ембриона в матката. Изглежда, че възниква поради частично отлепване на мембраните на хориона от стената на матката. Субхорионният хематом е друг често използван термин за субхорионен кръвоизлив. Повечето жени имат леко вагинално кървене, но някои са асимптоматични и хематомът се открива случайно при ехографско изследване.

Причините за субхорионния хематом остават неясни. Изглежда е резултат от частичното отделяне на хорионните въси от стената на матката. Наличието на малформация на матката, анамнеза за повтаряща се загуба на бременност или тазови инфекции са всички възможни предразполагащи фактори към субхориален кръвоизлив.

В болшинството от случаите кървенето отминава и бременността завършва без усложнения.

Какви са причините за цветна бременност след 24-та седмица?

Някои жени може да получат леко кървене на по-късен етап от своята бременност. То може да не е от вътрешността на матката, а от шийката на матката, например, което може да причини кървене след секс. Това не е сериозен проблем, но все пак е добре да се направи консултация с гинеколог.

Има две по-сериозни причини за цветна бременност след 24-та седмица:

Ниско разположена плацента (placenta praevia)

Областта, в която се прикрепя плацентата, обикновено се простира нагоре от шийката на матката. За ниско разположена лекарите говорят, когато тя е близо до или покрива шийката на матката. Това може да затрудни придвижването на бебето при раждане. Но в повечето случаи проблемът се вижда при преглед с ултразвук и налага по-детайлно проследяване в последния триместър.

Ако плацентата не се е преместила и остава ниско, то жената може да има кървене до края на бременността и има риск както за нея, така и за бебето. Ето защо по-честите прегледи при гинеколог са много важни. А вероятността бебето да се появи с цезарово сечение е по-голям.

Отлепване на плацентата (abruptio placentea)

Това е сериозно състояние, при което води до така наречената цветна бременност. При него плацентата започва да се отделя от стената на матката. Обикновено това протича със силна болка в стомаха, която е различна от тази при контракциите. Дори и да няма кървене, тя също може да се появи.

Отрицателен резус фактор

По време на проследяване на бременността лекарят записва кръвните групи на майката и бащата. Един от въпросите, който задава, е дали бъдещата майка има положителен или отрицателен резус фактор. Ако бременната получи необичайно кървене или падне и нарани корема си, е добре да се свърже с лекар, за да й бъде поставена друга инжекция.

Цветна бременност – кога да потърсите медицинска помощ?

Ако се чувствате като цяло добре и кървенето е преди 12-та седмица и не е силно, тогава можете да се обадите превантивно на вашия гинеколог. Той ще ви зададе няколко въпроса и прецени дали да се видите за преглед.

Посетете веднага спешна помощ, ако имате кървене и:

  • то в момент, в който личния лекар не е на разположение:
  • кървенето е силно и не спира;
  • болката е силна;
  • чувствате се зле.

Същите съвети важат и ако има наличие на цветна бременноста след 12-та седмица от зачеването.

Кървене по време на бременност след спонтанен аборт

Ако имате един или повече спонтанни аборти, е нормално да се притеснявате от кървене. Много жени си спомнят за ужас за кръвта след която са загубили своето бебе. Важно е да запазите спокойствие и проверите нивото на хормона прогестерон. Според изследвания, при жени със загуби лечението с него е особено полезно.

Прогестеронът е хормон, който помага за удебеляване на лигавицата на матката, за да може към нея да се прикрепи ембрионът. Той може да се приема под формата на таблетки, както и до два пъти дневно вагинално. Според последни проучвания, при някои жени той се усвоява по-лесно, когато е поставен анално.

Съвет от екипа на FertilAid.bg

Aко нямате голям опит, чувайки за цветна бременност от вашия лекар, може да се притесните. Все пак трябва да знаете, че особено в началото е нормално да имате леко кървене. Но в случай, че сте претърпели един или повече аборта, е добре да следите нивото на прогестерона и приемате редовно, за да повишите шансовете си за имплантация на ембриона.

При всяко едно кървене се консултирайте с вашия гинеколог и следвайте внимателно неговите съвети. Добре е в такива случаи да си почивате и не вършите тежка физическа работа.

Този текст има информативен характер. Той не замества консултацията със специалист.

Референции:
Модели и предиктори на вагинално кървене през първия триместър на бременността. „Hasan R, Baird DD, Herring AH, Olshan AF, Jonsson Funk ML, Hartmann KE. Patterns and predictors of vaginal bleeding in the first trimester of pregnancy. Ann Epidemiol. 2010 Jul;20(7):524-31. doi: 10.1016/j.annepidem.2010.02.006. PMID: 20538195; PMCID: PMC2884141.

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Кошница
Scroll to Top