0,00лв. 0

Количка

Нямате артикули в кошницата.

Начало » Причини за безплодие » Има ли връзка между поликистоза и Хашимото?
хашимото и СПКЯ

Има ли връзка между поликистоза и Хашимото?

Много често различни ендокринни заболявания могат да бъдат причина за смущения в цикъла. Те водят до липса на овулация, която е особено важна за зачеването. Например поликистозата и Хашимото. Двете имат сходни характеристики и понякога вървят „ръка за ръка“, забавяйки опитите за забременяване.

Наддаване на тегло, нередовен или липсващ цикъл, необичайно окосмяване, студени крайници, понижено либидо. Тези неприятни симптоми може да се дължат на хормонални промени в организма на жената. Такива се наблюдават при Синдром на поликистозни яйчници (СПКЯ) или Тиреоид на Хашимото. И двете могат да не бъдат открити, ако не се направи контролен преглед при ендокринолог и гинеколог. Макар двете състояния да са различни, те си приличат по някои характеристики и се смята, че има потенциална връзка помежду им.

Ovaboost прозрачен фон

OvaBoost®

Подобрява качеството на яйцеклетката.

СПКЯ и Хашимото – какво трябва да знаете?

Изтъняване на косата, прекомерно окосмяване по някои части на тялото, акне, нередовна менструация. Това са неприятните симптоми при Синдром на поликистозните яйчници. Цикълът не е точен поради повишените нива на андроген, които предотвратяват овулацията. По този начин тялото не може да освободи яйцеклетка, която да бъде оплодена след секс. За съжаление много жени откриват, че имат този проблем едва след като не могат да забременеят.

От своя страна Хашимото е най-честата причина за хипотиреоидизъм. При него имунната система атакува тъканта на щитовидната жлеза. Това нарушава производството на тиреоиден хормон, причинявайки симптоми като умора, наддаване на тегло, косопад и нередовен цикъл.

Ето основните прилики между двете заболявания, водещи до безплодие;

Поликистозни яйчници

Наличието на кисти в яйчниците е може би най-забележителната обща черта между Хашимото и СПКЯ. Някои използват термина поликистоза, който се отнася до наличието на множество пълни с течност торбички (кисти) във всеки яйчник. Те всъщност са фоликули, които не могат да достигнат своя етап на зрялост, за да се спукат и освободят яйцеклетка.

Високите нива на андроген при СПКЯ пречат на фоликулите да растат. Докато при хипотиреоидизъм основната хормонална промяна е намаленото количество хормон на щитовидната жлеза. Това води до верига от събития, които включват вариации в пролактина. Но като цяло всичко произтича от нисък хормон на жлезата, особено при хиперпролактинемия, която се дължи на висок пролактин.

Съотношение на LH-FSH при двете състояния

Лутеинизиращият (LH) и фоликулостимулиращият хормон (FSH) биват отделяни от хипофизната жлеза, намираща се в мозъка. Те регулират цикъла и при смущения в стойностите им се търси проблема.

Едно и също ли е съотношението на тези полови хормони при Хашимото и поликистоза? Според изследвания то е по-високо именно при хора с тези здравословния състояния.

Тегло и СПКЯ

Тироид-стимулиращият хормон (TSH) е по-висок при хора, които са с наднормено тегло. Макар да са нужни още доказателства за тази връзка, най-вероятно възпалителните маркери и хормонът лептин е основният отговорник за това. Освен това повишените нива на TSH водят до по-бързо възпроизвеждане на мастни клетки (адипоцити).

Автоимунитет на щитовидната жлеза

Повечето жени с хипотиреоидизъм от тиреоидит на Хашимото имат повишени антитела на тироидната пероксидаза (анти ТПО) и хипоехогенни тироиди. Моделът, наблюдаван при ултразвук, е съвместим с тиреоидит.

По същия начин, изследванията са установяват, че жените със СПКЯ имат повече хипоехогенни щитовидни жлези в сравнение с тези без. Тези с поликистоза също имат по-високи нива на антитела към щитовидната жлеза (например TПO антитела). Затова е по-вероятно да имат гуша (уголемена щитовидна жлеза). Има някои данни, които предполагат, че жените със СПКЯ са по-уязвими към развитие на автоимунни заболявания.

Съвет от екипа на FertilAid.bg:

Хашимото и СПКЯ за проблеми, които затрудняват забременяването. Ако имате нередовен цикъл, качили сте излишни килограми и опитите ви са безуспешни, отидете на гинеколог. Той ще ви прегледа на ехограф и насочи какви изследвания да направите. А ако искате да избегнете излишния стрес, ви препоръчваме да се подготвите с контролни още преди да започнете опитите за бебе. Желателно е да проверите нивото на TSH и посетите ендокринолог.

Понякога жената, която не може да зачене, не подозира, че понякога не е имала овулация заради хормонални проблеми. Те може да са свързани с понижена щитовидна жлеза и поликистоза. И налагат специално лечение, както и промяна в начина на живот, например по-здравословно хранене и движение.

Този текст има информативен характер и не замества консултацията със специалист.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

      Абонирайте се за нашия бюлетин и получете 10% отстъпка при първа поръчка
      Помагаме на българските двойки да заченат.
      © 2025 Fertilaid.bg. Всички права запазени

      Възползвайте от 10% отстъпка при първата си поръчка като се абонирате за нашия бюлетин!

      Получавайте последни новини, ексклузивни оферти и полезни съвети директно в пощата си.
      Please enable JavaScript in your browser to complete this form.