базални хормони

Изследване на хормони на 3-тия ден от цикъла – защо е толкова важно?

Какво е толкова специално на изследването на хормони на ден 3 от цикъла? Ако правите опити за забременяване, със сигурност ви интересува този въпрос. Пускането на кръвна проба именно по това време не е случайно. Резултатите от нея дават насоки на гинеколозите за това какъв е фертилитета на жената. Те са особено важни и преди стартиране на инвитро процедура.

Хормоните участват в различни процеси в човешкото тяло. Особено тези по зачеване и износване на плода. За да провери нивото на LH, FSH, Е2 и Prolactin, жената трябва да даде кръв между 3 и 5 ден от месечния цикъл. В случай, че тя е на противозачатъчни, денят в който трябва да се направи теста зависи от техния тип.

Полови хормони при жените

Те се произвеждат от отделни органи, а количеството им е различно в определени периоди от възрастта, както и при бременност или по време на менструален цикъл. Те включват:

  • FSH – фоликостимулиращ хормон
  • LH – лутеинизиращ хормон
  • Пстрадиол – главният естрогенен хормон в женското тяло
  • Прогестерон – хормонът, спомагащ за подготвянето на матката за приемане на яйцето
  • Пролактин – хормон, който стимулира лактацията, или отделянето на мляко
  • Инхибин – хормон, който показва репродуктивните способности на жената
  • Антимюлеров хормон – още един показател за репродуктивните способности

FH PRO™ за жени

Подготовка на жената към успешно зачеване чрез инвитро или по естествен път.
*Опаковка 180 капсули, едномесечен курс

Защо третият ден от цикъла е толкова важен?

Той е от значение за лекарите, защото тогава много от хормоните, свързани с репродуктивната система са на така нареченото изходно ниво. Иначе между 2 и 4 ден също може да се даде кръв, стига жената да има цикъл. Но в случай, че той продължава по-малко от 3 дни, най-добре е изследването да бъде на ден 2.

Смята се, че между 3 и 5 ден е най-подходящо да се проверят половите хормони. Някои от тях са с непроменени стойности през цялото време, но други търпят покачване или пък спадат рязко.

Докато aнти-Мюлеровият хормон (AMH), например, може да се измерва по всяко време от цикъла, тези на плодовитостта не могат. Първият не се изменя толкова лесно в сравнение с останалите, които са с различни стойности от началото до края.

Кои хормони се пускат на ден 3?

Естрадиолът, фоликулостимулиращият хормон (FSH) и лутеинизиращият хормон (LH) трябва да бъдат тествани на 3-тия ден от менструалния цикъл. Те зависят от това дали той е редовен или от противозачатъчните, които взима евентуално жената. Кръв за E2, FSH и LH се дава, ако пациентката попада в някоя от категориите:

  • Не използва противозачатъчни и има цикъл;
  • Взима мини хапче или ползва хормонална спирала, но има цикъл (не просто зацапване);
  • Използва медна спирала и има цикъл.

Каква е ролята на въпросните хормони?

FSH

Фоликулостимулиращият хормон или FSH се произвежда от хипофизната жлеза. Както подсказва името, FSH е отговорен за фоликулите, които има в яйцеклетките по време на всеки менструален цикъл. Има отношение и при подготовката на една яйцеклетка за овулация. Нивата на FSH обикновено са най-ниски в началото на цикъла (времето около ден 3). Тъй като нивата на хормона се повишават, фоликулите растат и ~15-20 яйцеклетки започват да узряват.

Е2

Естрадиолът или Е2 е хормон, произвеждан от яйчниците и плацентата по време на бременност. Той играе много роли, включително стартира процеса, който води до овулация през първата половина на менструалния цикъл. FSH и E2 обикновено се измерват и интерпретират заедно на ден 3. Естрадиолът служи като спирачка за производството на FSH в мозъка. E2 пътува от яйчниците до мозъка и сигнализира за намаляване на нивата на фоликустимулиращия хормон.

Ако някой има нетипично нисък FSH, това може да показва, че има нещо, което се случва с мозъчните области, участващи в производството на хормони. Или може да е резултат от E2. Ако естрадиолът е по-нисък, FSH вероятно е в нормалните граници. Така че E2 е важен сам по себе си, но също така има и рещаваша роля за разбиране на нивата на фоликустимулиращия хормон.

LH

Лутеинизиращият хормон или LH се произвежда от хипофизната жлеза. Основната му роля е да регулира продължителността на менструалния цикъл и да задейства овулацията. Той е по-нисък в началото на менструалния цикъл и се повишава точно преди овулацията. Ето защо много тестове измерват LH, за да помогнат да се определи кога предстои овулация. Измерването на този хормон чрез кръвен тест на ден 3 от цикъла дава по-добра представа за изходното ниво на лутенизиращия хормон. Нетипично нисък или висок LH в резултатите от кръвните изследвания може да показва нередовни модели на овулация, които възпрепятстват зачеването при двойката.

Защо E2, FSH и LH се проверяват на ден 3?

Тъй като и трите хормона варират доста по време на менструалния цикъл, може да бъдат измерени различни стойности, ако се даде кръв в друг ден. За лекарите изследването на ден 3 е базово. Тогава E2, FSH и LH са най-стабилни, точно преди да започнат да се повишават. Стремежът към тестване на ден 3 (за повечето хора) е да се уцели точно началото на фоликулната фаза. И е най-добрият момент за разчет на гореспоменатите базови нива.

Ако измервате E2, FSH или LH в произволен ден, нивата може да са по-високи или по-ниски в зависимост от това на кой ден от цикъла дадете кръв.

Как се интерпретират резултатите от ден 3?

За всеки вид изследване на хормоните резултатите се интерпретират с помощта на „референтен диапазон“. Тестването и тълкуването на нивата на хормоните не е толкова просто, колкото измерването на нещо като тегло или височина. Все пак кръвта за Е2, FSH и LH се изследва чрез прецизни инструменти, които трябва да бъдат калибрирани от всяка отделна лаборатория.

Референтните диапазони правят резултатите интерпретируеми извън стените на отделна лаборатория, като маркират границите на „ниски/нормални/високи” резултати за хора на определена възраст, които също са били тествани в същата лаборатория. Въпреки че не можете непременно да сравните точната числена стойност, която получавате от тестването на вашите хормони в множество лаборатории, можете да сравните диапазона („нисък/нормален/висок“), в който са вашите резултати.

Хормоните от ден 3 имат референтни граници, специфични за фазата на цикъла. Така че, когато лекарят трябва да интерпретира резултатите на пациентка от третия ден, той ще сравни с това, което се счита за „ниско/нормално/високо“ за фоликуларната фаза при жени в пременопауза в рамките на референтния диапазон на тяхната лаборатория. Знаейки къде попадат нейните резултати спрямо „нормалния“ диапазон, може да прецени има ли индикатори за нередовни модели на овулация или състояния, свързани с намалена функция на яйчниците. Например първична овариална недостатъчност (POI) или менопауза.

Как да определите кой точно е третия ден от цикъла?

Има няколко неща, които трябва да имате предвид. Гинеколозите съветват да не броите първия „мръсен“ ден. Ако имате зацапване или леко течение следобед в понеделник, за трети ден ще смятате сряда. Тоест първият е, когато имате хубаво течение и от него броите още два.

Освен ако нямате много кратък цикъл, има няколко дни, в които е най-добре да пуснете полови хормони за изследване. За предпочитане е това да стане на третия ден. Ако жената няма възможност, това може да стане на ден 2 или 4. В тези дни резултатите ще бъдат най-точни, стига да продължава цикълът.

Можете ли да тествате хормоните на ден 3, ако сте на противозачатъчни и имате цикъл?

Някои хора, които използват по-продължителна форма на контрацепция, като хапче с прогестин или хормонална спирала, също могат да изследват хормоните си, но в точното време. Не всеки цикъл е един и същ. Ако жената е на хапчета с прогестин и естроген, има вагинален пръстен или противозачатъчен пластир, то тя може да има кървене, което не е точно цикъл. То може да причинено от промените в хормоните заради контрацепцията и да не е отражение на хормоните на тялото по време на естествен цикъл. Затова в такива случаи полови хормони се изследват поне три месеца след спиране на тези методи за контрол на раждаемостта.

Тестване на ден 3 при липса на менструация

Има някои лекарства, които гинеколозите изписват, за да предизвикат кървене. Те са подходящи най-вече за жените, които имат нередовен или липсващ цикъл. При предписване на такова лекарство пациентката трябва да получи от лекаря си точни указания кога да даде кръв, за да са максимално точни резултатите.

При липса на менструация или нередовна такава, може да се проверят анти-Мюлеровия хормон AMH и тироид-стимулиращия хормон (TSH). Нивата на AMH и TSH са по-стабилни през целия менструален цикъл и могат да бъдат тествани всеки ден от месеца – дори и жената да няма цикъл. Първият хормон е биомаркер за яйчниковия резерв или количеството яйцеклетки. Затова се изследва често при двойки, на които им предстои ин витро оплождане (IVF) и замразяване на яйцеклетки. Другият е свързан с балансиране работата на щитовидната жлеза и има важна роля за метаболизма, сърдечната функция, нервната система, поддържането на костите, настроението, плодовитостта и дори сексуалната функция. Нивото наTSH може да покаже дали при жената има някакъв проблем, който влияе негативно на зачеването. Например Хашимото (понижена щитовидна жлеза).

Едно последно съобщение за вкъщи за хората без менструация, които не могат да се тестват на ден 3: Ако не сте на хормонален контрол на раждаемостта и получите внезапни промени в цикъла, зацапване между менструациите, кървене за повече от седмица, изключително болезнена/необичайно обилна менструация или ако сте изминали 90 дни без менструация, важно е да се свържете основно с вашия доставчик на здравни услуги. Аномалиите в цикъла може да са признак на основно здравословно състояние. Ако се притеснявате за цикъла си, щракнете тук за повече информация.

Съвет от екипа на FertilAid.bg:

Аномалиите в цикъла може да са признак на основно здравословно състояние, за което не знаете. Ако не сте на контрацептиви и имате внезапни промени в менструацията, например продължително кървене, е важно да посетите гинеколога си.

Изследването на хормоните на третия ден от цикъла е чудесен инструмент за репродуктивното здраве на жената. Кръвната проба взета в точното време е от съществено значение за опитите за забременяване, поставяне на диагноза и адекватно лечение.

Този текст има информативен характер и не замества консултацията със специалист.

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Кошница
Scroll to Top