Кървене по време на овулация се наблюдава при сравнително малък процент от жените, но все пак може да бъде считан за един от признаците за настъпването на най-фертилния период от менструалния цикъл.
За разлика от болката Мителшмерц, кървенето по време на овулация няма по-специфично наименование, което да го отличава по подобен начин. И двете състояния биха могли да се наблюдават в средата на менструалния цикъл (около 14-тия ден след началото на последната менструация).
Обичайно, кървенето около овулацията се характеризира по-скоро с розово или кафеникаво зацапване на бельото. Продължава около ден-два, колкото продължава самата овулация. При някои жени, зацапванията биха могли да са често срещано явление, докато при други – епизодично или рядко срещано такова. Дори и да не ви се е случвало преди, кървенето около периода на овулацията не е повод за притеснение. Според данни от проучвания, кървенето е по-рядко срещаният признак на овулация, след болката. Налице е средно при едва 3-5% от жените, намиращи се в овулация.
За да можете да свържете кървенето със вероятно настъпваща овулация следва да се убедите, че наистина се намирате в най-фертилния период от менструалния си цикъл. Можете да направите това, прилагайки някой от методите за изчисляване на овулацията у дома или чрез изследването фоликулометрия, което се извършва в лекарския кабинет.
Съществуват няколко чисто физиологични ситуации, които водят до това:
Кървенето по време на овулация би могло да варира, в зависимост от цвета – от много бледо розов, до наситено червен и тъмно кафеникав. По време на овулация, количеството на цервикалната слуз се увеличава неколкократно и тя придобива по-водниста консистенция, подобна на яйчен белтък. В резултат от смесването на кръвта от олющването на маточната лигавица с цервикалната слуз, зацапването често придобива розов цвят.
Нивата на отделните женски полови хормони през отделните фази на менструалния цикъл е от ключово значение за евентуалната поява на кървене по време на овулация. Непосредствено преди настъпването на овулация, нивата на Лутеинизиращ хормон и Естроген рязко се повишават и запазват тези високи стойности до спукването на фоликула и освобождаването на зрялата яйцеклетка. Непосредствено след това, нивата на двата хормона рязко спадат, което е възможно да предизвика краткотраен хормонален дисбаланс. Резултатът е зацапването, което вече описахме. Прекомерните нива на стрес, от своя страна, също биха могли да нарушат баланса между хормоните и да провокират кървене по време на овулация.
Имплантационното кървене настъпва тогава, когато след овулацията, освободената зряла яйцеклетка е оплодена от един от мъжките сперматозоиди и полученият ембрион се имплантира успешно във вътрешността на матката. Основната разлика между имплантационно кървене и кървене по време на овулация е моментът от менструалния цикъл, в който биха могли да настъпят двете състояния. Кървенето по време на овулация настъпва тъкмо през най-фертилните дни на цикъла. Имплантационното кървене настъпва около 6-12 дни след овулацията.
Причината за настъпване на имплантационно кървене няма нищо общо с възможните такива за кървене по време на овулация. При имплантирането на ембриона, макар и частично, той нарушава целостта на маточната лигавица, закачайки се за нея от вътрешната страна на матката. В резултат, е налице дискретно кървене, което е напълно нормално. Обърнете внимание, че то не задължително се наблюдава при всички жени, при които бременността е вече настъпила.
Обърнете внимание, че кървенето, свързано с периода на настъпващата овулация не се нуждае от лечение. Най-доброто поведение е просто да изчакате то да приключи в рамките на очакваните ден-два, като междувременно наблюдавате тялото си за други симптоми.
Консултация с медицински специалист не е задължителна, ако се уверите, че наистина става въпрос за кървене, свързано с овулацията. Както вече споменахме, кървенето трябва да съвпада с дните на очаквана овулация и наистина не бива да е силно, както и не бива да продължава повече от 1-2 дни.
Ако все пак изпитвате безпокойство и желаете, можете да се срещнете със своя лекар за потвърждение на състоянието. Най-вероятно той ще прибегне до ултразвуково изследване. Ехографът ще помогне за установяване на това от кой яйчник се е отделила зрялата яйцеклетка. Възможно е да направите и кръвни изследвания, чрез които да проследите баланса на хормоните в тялото.
Обикновено, зацапването около периода на овулация не би следвало да е съпроводено и с болка и дискомфорт. Ако почувствате силна болка или кървенето е по-обилно или продължително, незабавно потърсете компетентното мнение на специалист! макар и рядко, е възможно да е налице някаква инфекция, полип, срастване или болката да е симптом на ендометриоза.
Референции:
Модели на менструално кървене сред жени с редовна менструация. Dasharathy, Sonya S et al. “Menstrual bleeding patterns among regularly menstruating women.” American journal of epidemiology vol. 175,6 (2012): 536-45. doi:10.1093/aje/kwr356