Спермалният анализ (спермограма) изследва някои от характеристките на семенната течност и сперматозоидите. Той е и основно средство за проверка и анализ на репродуктивните функции при мъжа. Често се допълва от други изследвания, които дават допълнителна информация за оплодителния потенциал на мъжа.
В изследванията и контакта си със здравните специалисти можете да срещнете редица специфични термини. Целта на настоящата статия е да Ви улесни в разчитането на изследванията и комуникацията с лекарите.
Най-често използваните термини
Терминологията, свързана с резултата от спермалния анализ, използва думи с две определени наставки. Това са „-спермия“ и „-зооспермия“.
- Наставката „-спермия“ показва, че показателят касае семенната течност (еякулата), като цяло.
- Термините, съдържащи „-зооспермия“, се отнасят до самите сперматозоиди.
Поради тази причина, употребата на термини като: астеноспермия, астенотератоспермия, олигоастеноспермия, олиготератоспермия, олигоспермия или тератоспермия е неправилно и не отговаря на общоприетата номенклатура.
Правите опити за зачеване?
Продуктовата гама на FertilAid® е насочена към увеличаване на шансовете за забременяване по естествен път или чрез асистирана репродукция. Изберете една от опциите отдолу, за да разгледате продуктите.
Речник с термините, срещани като резултат от спермограма
Аспермия (aspermia) – липса на семенна течност, липса на еякулация или ретроградна еякулация – изтласкване на еякулата в пикочния мехур
Астенозооспермия (asthenozoospermia) – процентът на прогресивно подвижни сперматозоиди е под нормата. Прочетете повече тук.
Астенотератозооспермия (asthenoteratozoospermia) – процентът на прогресивно подвижни, както и морфологично нормални спермотозоиди е под нормата. Прочетете нашата статия за астенозооспермията за повече информация.
Азооспермия (azoospermia) – невъзможност да бъдат открити сперматозоиди в еякулата при микроскопското изследване (след центрофугиране). Повече информация за азооспермията ще откриете тук.
Криптоспермия (cryptozoospermia) – не се откриват сперматозоиди в препарат от свеж еякулат (преди обработка), но се визуализират след центрофугиране
Хемоспермия, хeматоспермия (haemospermia, haematospermia) – наличие на червени кръвни клетки в еякулата (следи от кръв)
Левкоспермия, левкоцитоспермия, пиоспермия (leukospermia, leukocytospermia, pyospermia) – наличие на бели кръвни клетки (левкоцити) в еякулата над допустимия праг
Некрозооспермия (necrozoospermia) – нисък процент на живи, в съчетание с висок процент неподвижни сперматозоиди
Нормозооспермия (normozoospermia) – стойностите на общия брой (или концентрация) сперматозоиди, заедно с процента прогресивно подвижни сперматозоиди и процента морфологично нормални сперматозоиди са повече или равни на референтната стойност
Олигоастенозооспермия (oligoasthenozoospermia) – общият брой (или концентрация) на сперматозоидите, както и процентът прогресивно подвижни сперматозоиди са под нормата
Олигоастенотератозооспермия (oligoasthenoteratozoospermia) – и трите показателя – общ брой (или концентрация) на сперматозоидите, процент на прогресивно подвижни сперматозоиди и процент на морфологично нормални сперматозоиди са под нормата
Олиготератозооспермия (oligoteratozoospermia) – общият брой (или концентрация) на сперматозоидите и процентът морфологично нормални сперматозоиди са под нормата. Както самото наименования подсказва, олиготератозооспермията е всъщност комбинация от две отклонения – олигозооспермия и тератозооспермия.
Олигозооспермия (oligozoospermia) – общият брой (или концентрация) на сперматозоидите е под нормата. Прочетете повече тук.
Тератозооспермия (teratozoospermia) – процентът морфологично нормални сперматозоиди е под нормата.
Прочетете още за това често срещано отклонение в статията ни, посветена на състоянието тератозооспермия.
Хипоспермия (hypospermia) – необичайно малък обем на еякулата. Повече за състояните прочетете тук.
FH PRO™ за мъже
Формула от клиничен клас. Подготовка на мъжа за максимален успех при АРТ.
*Опаковка 180 капсули, едномесечен курс
Ако Вашата спермограма е с отклонения?
Съществуват редица фактори, които могат да доведат до отчитането на неблагоприятен резултат. Такива са включително и наскоро прекарано заболяване, както и стрес, свързан с предстоящото изследване. Поради тази причина, Вашият лекар вероятно ще препоръча повторно изследване в рамките на следващите няколко седмици.
Дори и при потвърдени отклонения в спермограмата, има много стъпки, които можете да предприемете сами!
- Променете начина си на живот и хранителния си режим
- Под ръководството на лекар – започнете лечение на специфичен проблем
- Приемайте добавки, които доказано влияят ефективно за подобряване на показателите в направената спермограма